Silný trh práce poklesu sazeb v USA nenahrává

Názor
Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v uplynulém týdnu opět o něco nižší než konsenzus trhu a zůstává na velmi nízkých úrovních (191 tis.).
Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Investoři očekávají zahájení snižování úrokových sazeb v USA již v červenci a jejich pokles do konce roku na úroveň 4-4,25 procenta. To je ale z našeho pohledu právě i s ohledem na napjatost trhu práce příliš optimistické.

Pokud bankovní krize nebude eskalovat, je podle nás pravděpodobnější, že se budou tržní očekávání přibližovat směrem k prognóze Fedu, která uvolňování měnové politiky v letošním roce neimplikuje.

Stejně jako před ní Fed a ECB ve čtvrtek také Bank of England (BoE) znovu zvýšila úrokové sazby. Klíčová sazba vzrostla o 25 bazických bodů na 4,25 procenta.

PSALI JSME:
ECB zvýšila sazby o 50 bodů, více než bankovní nákazy z USA se bojí inflace

BoE zároveň uvedla, že britská ekonomika se podle ní prozatím vyhne recesi, inflace však zůstává rizikem.

Libra k americkému dolaru po zasedání mírně posílila. Trhy v současnosti počítají s ještě jedním zvýšením úrokových sazeb BoE o 25 bazických bodů, což je i náš základní scénář. Stejně jako v případě Fedu ale neočekáváme do konce letošního roku zahájení jejich snižování.

Euro ve čtvrtek k dolaru lehce zpevnilo. Odpoledne se společná evropská měna obchodovala o zhruba 0,5 procenta silnější (okolo 1,09 USD/EUR). Dílčí ústup rizikové averze po středečním zasedání Fedu se promítl i na regionálních měnách, které k euru posilovaly. Česká koruna si připsala dalších 0,3 procenta, když zpevnila na 23,63 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed zvedl sazby a zveřejnil nové ekonomické projekce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).