ECB zvýšila sazby o 50 bodů, více než bankovní nákazy z USA se bojí inflace

Názor
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 3,5 procenta. Zatímco ještě před týdnem o tomto rozhodnutí nikdo nepochyboval, nyní je pro část trhu překvapením. Po nedávném krachu americké banky Silicon Valley a zprávách o možných problémech švýcarské banky Credit Suisse se totiž část investorů začala obávat o stabilitu finančního sektoru v Evropě i USA.
Evropská centrální banka ve čtvrtek zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 3,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ECB se však podle našeho názoru aktuálně obává více nepolevujících inflačních tlaků než případné bankovní nákazy, proto zůstala věrná svému únorovému prohlášení, že i v březnu plánuje úrokové sazby zvýšit právě o 0,5 procentního bodu.

Makroekonomické údaje zveřejněné od posledního zasedání ECB totiž jen potvrdily, že základní inflační tlaky jsou „živé a silné“, jak se v únoru vyjádřila prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Celková inflace minulý měsíc dosáhla 8,5 procenta, zatímco jádrová inflace pokračovala v neúnavném růstu a vyskočila na nové rekordní maximum 5,6 procenta, což bylo výrazně nad konsensem 5,3 procenta.

PSALI JSME:
Credit Suisse je jen špička ledovce

Experti Ebury se proto domnívají, že zavírat oči před základními inflačními tlaky není pro ECB v tuto chvíli řešením. Zejména proto, že mohou být do jisté míry důsledkem předchozího sebeuspokojení banky a pozdního zahájení procesu zpřísňování měnové politiky.

Nedávné krachy bank ve Spojených státech a aktuální spekulace o možných potížích švýcarské Credit Suisse sice neměly vliv na to, o kolik ECB zvýšila své úrokové sazby, na druhou stranu však podle našeho názoru povedou k tomu, že ECB zmírní své jestřábí výroky z posledních týdnů.

Domníváme se proto, že se ECB vrátí ke konstatování, že další zpřísňování úrokových sazeb bude záviset na aktuálních datech a celkové situaci v ekonomice. Aktuální problémy části bankovního sektoru zhoršily náladu investorů a zároveň snížily očekávání ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb.

PSALI JSME:
ECB zvýší sazby o 50 bazických bodů, jak slíbila

Ačkoli tento posun v očekáváních směrem dolů byl nejprudší v USA, podobné přecenění jsme zaznamenali napříč všemi zeměmi včetně eurozóny. Zdá se také, že trhy aktuálně zcela vyloučily možnost jakéhokoli dalšího budoucího zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, přičemž někteří analytici očekávají dokonce stabilitu sazeb.

Tato tržní očekávání může nadále posílit právě odklon ECB od silného závazku k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. To může mít krátkodobě vliv také na kurz eura vůči dolaru, které může dále oslabit. Očekáváme však, že půjde pouze o dočasný výkyv.

Podle názoru analytiků společnosti Ebury totiž není cyklus zpřísňování měnové politiky v eurozóně u konce a základní úroková sazba letos vystoupá výše, než aktuálně trhy v reakci na nedávné události předpokládají. Pokud k tomu skutečně dojde, pro euro to bude důvod k opětovnému posílení vůči americké měně.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovesko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bankovní panika v USA pravděpodobně ukončí debatu o zvýšení úrokových sazeb ČNB

Zavřít reklamu ×
  1. Tak my v Čechách už víme, že zvyšování sazby ničemu nezabrání. Ale jako zdůvodnění dobrý. Otázka je, jak dlouho tomu budou věřit ostatní.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?