ECB zvýšila sazby o 50 bodů, více než bankovní nákazy z USA se bojí inflace

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 3,5 procenta. Zatímco ještě před týdnem o tomto rozhodnutí nikdo nepochyboval, nyní je pro část trhu překvapením. Po nedávném krachu americké banky Silicon Valley a zprávách o možných problémech švýcarské banky Credit Suisse se totiž část investorů začala obávat o stabilitu finančního sektoru v Evropě i USA.
Evropská centrální banka ve čtvrtek zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 3,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ECB se však podle našeho názoru aktuálně obává více nepolevujících inflačních tlaků než případné bankovní nákazy, proto zůstala věrná svému únorovému prohlášení, že i v březnu plánuje úrokové sazby zvýšit právě o 0,5 procentního bodu.

Makroekonomické údaje zveřejněné od posledního zasedání ECB totiž jen potvrdily, že základní inflační tlaky jsou „živé a silné“, jak se v únoru vyjádřila prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Celková inflace minulý měsíc dosáhla 8,5 procenta, zatímco jádrová inflace pokračovala v neúnavném růstu a vyskočila na nové rekordní maximum 5,6 procenta, což bylo výrazně nad konsensem 5,3 procenta.

Experti Ebury se proto domnívají, že zavírat oči před základními inflačními tlaky není pro ECB v tuto chvíli řešením. Zejména proto, že mohou být do jisté míry důsledkem předchozího sebeuspokojení banky a pozdního zahájení procesu zpřísňování měnové politiky.

Nedávné krachy bank ve Spojených státech a aktuální spekulace o možných potížích švýcarské Credit Suisse sice neměly vliv na to, o kolik ECB zvýšila své úrokové sazby, na druhou stranu však podle našeho názoru povedou k tomu, že ECB zmírní své jestřábí výroky z posledních týdnů.

Domníváme se proto, že se ECB vrátí ke konstatování, že další zpřísňování úrokových sazeb bude záviset na aktuálních datech a celkové situaci v ekonomice. Aktuální problémy části bankovního sektoru zhoršily náladu investorů a zároveň snížily očekávání ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb.

Ačkoli tento posun v očekáváních směrem dolů byl nejprudší v USA, podobné přecenění jsme zaznamenali napříč všemi zeměmi včetně eurozóny. Zdá se také, že trhy aktuálně zcela vyloučily možnost jakéhokoli dalšího budoucího zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, přičemž někteří analytici očekávají dokonce stabilitu sazeb.

Tato tržní očekávání může nadále posílit právě odklon ECB od silného závazku k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. To může mít krátkodobě vliv také na kurz eura vůči dolaru, které může dále oslabit. Očekáváme však, že půjde pouze o dočasný výkyv.

Podle názoru analytiků společnosti Ebury totiž není cyklus zpřísňování měnové politiky v eurozóně u konce a základní úroková sazba letos vystoupá výše, než aktuálně trhy v reakci na nedávné události předpokládají. Pokud k tomu skutečně dojde, pro euro to bude důvod k opětovnému posílení vůči americké měně.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovesko
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. František Balco

    Tak my v Čechách už víme, že zvyšování sazby ničemu nezabrání. Ale jako zdůvodnění dobrý. Otázka je, jak dlouho tomu budou věřit ostatní.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB