Situace v podnikatelském sektoru se začátkem roku zlepšila

Názor
Předstihové ukazatele ekonomické aktivity a důvěry za leden indikují významné zlepšení situace v podnikatelském sektoru. Indikátor tuzemské důvěry podnikatelů od Českého statistického úřadu se zvýšil z prosincových 8,4 na 11 bodů, tedy na nejvyšší úroveň za zhruba poslední půlrok.
Přes mírné zlepšení na začátku letošního roku zůstává nedostatek materiálů největší bariérou růstu průmyslové produkce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ke zlepšení nálady došlo zejména v průmyslu a stavebnictví. Důvodem je pravděpodobně částečné zmírnění problémů s dodávkami výrobních vstupů. Přes mírné zlepšení na začátku letošního roku však nedostatek materiálů zůstává největší bariérou růstu průmyslové produkce. Významným omezením je i nadále nedostatek zaměstnanců. Naopak s finančními problémy se potýká jen minimum průmyslových podniků.

To, že by první čtvrtletí letošního roku mohlo být ve znamení oživující průmyslové produkce, potvrzuje i lednový údaj využití výrobních kapacit, které se zvýšilo ze 76,5 procenta v říjnu na 83,3 procenta (šetření z hlediska využití výrobních kapacit probíhá jednou za čtvrtletí, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Růste důvěra průmyslníků a stavařů

V terciárním sektoru byl vývoj důvěry smíšený. Odvětví obchodu zaznamenalo mírný pokles a odvětví služeb naopak mírný nárůst. V obou případech se však nálada drží poblíž solidních úrovní z loňského léta.

Zlepšení zaznamenala v lednu také spotřebitelská důvěra, která však vlivem výrazné inflace a rizik spojených s obnoveným šířením koronavirové nákazy je stále relativně nízká. Celková důvěra v českou ekonomiku se ve výsledku zlepšila z 3,3 na 5,5 bodu, což je jen o něco méně, než jsme mohli vidět během loňského léta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku navzdory rekordnímu strachu z inflace stoupá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB