Situace ve službách se stabilizuje

Názor
Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) reálně zvýšily o půl procenta – zejména díky pozitivnímu vývoji v IT službách a telekomunikacích, pro které doba covidová vytvářela nové příležitosti, ať už v oblasti webu nebo tvorby řešení pro práci na dálku.
Pro IT služby a telekomunikace doba covidová vytvářela nové příležitosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

V oblasti cestovního ruchu, který je jednoznačně nejpostiženějším odvětvím, se situace vyvíjela diferencovaně. Zatímco HORECA dál padala a hotely přišly mezičtvrtletně o téměř třetinu tržeb a restaurace o desetinu, cestovní kanceláře a letecké společnosti se snad už odrážejí ode dna.

Dvouciferné nárůsty by za normálních okolností vypadaly impozantně, avšak vzhledem k nízkému srovnávacímu základu jsou jejich tržby stále hluboko pod loňskou úrovní. Na rozdíl od průmyslu, který se vrací k předkrizové úrovni velmi rychle, je v případě cestovního ruchu návrat „k normálu“ otázkou let, a to ještě pod podmínkou rozjezdu turistiky. Její propad je prozatím naprosto extrémní, jak o tom svědčí více než 90% pokles počtu návštěvníků v hotelech za první čtvrtletí.

Slabší jsou tentokrát i čísla z realitního trhu, kde je patrný vliv pandemie na vývoj nájmů, zatímco u realitních kanceláří podporovaných pokračujícím boomem poptávky na trhu s byty byla situace příznivější.

PSALI JSME:
Účet za pandemii: Čepované pivo je šest miliard v mínusu

Meziroční čísla ve službách vypadají dramaticky zle, avšak tato situace se změní už ve druhém čtvrtletí, kdy se výkony téměř všech oborů služeb budou srovnávat s nízkým loňským základem. Proto bude aktuálně vhodnější sledovat spíše průběžná mezikvartální či meziměsíční čísla, než ta tolik oblíbená meziroční. Ty totiž budou vypadat jako na trampolíně, a o trendu oživení či případně stagnace neřeknou téměř nic.

Situace ve službách se, s výjimkou HORECA, zdá být stabilizovaná, a s ohledem k nadcházejícímu rozvolnění se nepochybně ve druhém čtvrtletí pozitivně projeví i na vývoji hrubého domácího produktu (HDP).

Vzhledem ke zpoždění tvrdých dat nás však nejspíše čekají negativní čísla ještě za duben a na příznivá (květnová a další) si budeme muset vzhledem k jejich zpoždění ještě několik měsíců počkat.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB