Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Názor
Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem na březnový stupeň uzavření ekonomiky s omezenou možností obyvatel cestovat to není nikterak dramatické překvapení.
Lidé v březnu neměli kde nakupovat. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tržby za potraviny meziměsíčně klesly o 0,5 procenta a za nepotravinářské zboží o 1,2 procenta. Omezení cestování se podepsalo na propadu prodeje pohonných hmot o 7,5 procenta.

V meziročním srovnání ovšem maloobchod vzrostl o 6,6 procenta, zatímco ještě v únoru klesal o 5,2 procenta. Důvodem meziročního růstu je prostý fakt, že v loňském březnu dopadla pandemická opatření i na Česko a ekonomika šla tehdy prudce dolů. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů činí meziroční růst maloobchodu bez zahrnutí prodeje a oprav aut o pět procent.

Prodej a opravy aut pokračovaly v meziměsíčním poklesu a oproti únoru ubraly 2,5 procenta, což bylo téměř v souladu s naším odhadem. Meziroční srovnání nicméně v případě prodeje aut vykazuje růst o 30,1 procenta (po očištění o kalendářní vlivy o 25,7 % – pozn. aut.), což je opět dáno jejich propadem v loňském březnu. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím motoristického segmentu se v březnu meziročně zvýšily o 13 procent. Ještě v únoru přitom klesaly o 4,9 procenta.

PSALI JSME:
Ekonomika na začátku silné expanze

Oproti březnu minulého roku stále rostl nejvíce internetový obchod, nicméně o 36,2 procenta, což je slabší růst než v předchozím měsíci a v dalších měsících by se rozdíl růstového tempa internetových a kamenných obchodů měl snižovat. Silný meziroční růst již tentokrát vykázala řada segmentů například výrobky pro domácnost, sport či IT.

Se zlepšením pandemické situace a rozvolňováním opatření by se maloobchodní tržby měly v dalších měsících zvyšovat. Spotřebitelé budou zčásti dohánět odložené nákupy. Vývoj může být v řadě sektorů dosti rozkolísaný. Internetový obchod se bude z části přesouvat zpět do kamenných obchodů.

Naše prognóza pro letošek počítá s růstem maloobchodních tržeb blízko jednoho procenta, ale současná vlna rozvolňování je rychlejší, než s jakou jsme počítali. To dává na jednu stranu šanci na výrazně lepší letošní výsledek maloobchodu, avšak z druhé strany to navyšuje riziko další epidemické vlny a opětovné uzávěry ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru