Situace ve stavebnictví zdraží nemovitosti

Názor
Výsledky ve stavebnictví jsou žalostné a povedou k dalšímu zhoršení dostupnosti bydlení v České republice. Bohužel se výrazně snížil počet zahájených i dokončených bytů, což bude vytvářet nedostatek na realitním trhu vedoucí k dalšímu růstu cen nemovitostí.
Počet zahájených bytů se meziročně snížil o 8,9 procenta na 35 253 bytů a počet dokončených bytů meziročně klesl o 5,4 procenta na 34 433 byty. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stavební produkce v loňském roce klesla o 7,7 procenta. Špatné výsledky ohlásilo hlavně pozemní stavitelství, které se propadlo 10,1 procenta. Ve stavebnictví se snížil počet zaměstnanců o 1,4 procenta. Výrazné komplikace nastaly po odchodu zahraničních pracovníků. Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví se zvýšila o 3,5 procenta, přesto práce na stavbách Čechy moc neláká.

V loňském roce bylo vydáno pouze 85 987 stavebních povolení, což bohužel nebude stačit na zásadní změnu situace na realitním trhu. Počet zahájených bytů se meziročně snížil o 8,9 procenta na 35 253 bytů a počet dokončených bytů meziročně klesl o 5,4 procenta na 34 433 byty. To v situaci chabé nabídky na realitním trhu povede k dalšímu růstu cen nemovitostí. Tím se opět zhorší dostupnost bydlení v naší zemi.

PSALI JSME:
Počet zahájených bytů loni spadl nejvíce za osm let. Pandemie potlačí ceny bydlení nahoru

Průmyslová produkce v loňském roce klesla o osm procent. Nejhůře se dařilo v odvětvích výroba motorových vozidel, výroba strojů a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. V průmyslu klesl počet zaměstnanců o 3,4 procenta a průměrná mzda vzrostla pouze o 1,9 procenta, což bylo méně, než činila inflace. Tím se situace zaměstnanců v průmyslu reálně zhoršila.

V rámci průmyslu byl zaznamenán meziroční pokles tržeb o 6,9 procenta. Hodnota nových zakázek klesla dokonce o 8,0 procenta. Tyto ukazatele jasně dokládají, jak fatálně negativní dopad má na český průmysl koronavirová krize a vládou zvolený boj proti pandemii.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled tuzemské ekonomiky pro první čtvrtletí není nijak optimistický

Zavřít reklamu ×
  1. A není to jedno? Běžný pracující občan si na své bydlení nevydělá za 180 let ale bude to trvat 240 let. Čau,lidi!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.