Počet zahájených bytů loni spadl nejvíce za osm let. Pandemie potlačí ceny bydlení nahoru

Názor
Počet zahájených bytů loni klesl na 35 253. To značí meziroční pokles o 8,9 procenta. Jde o nejvýraznější propad v počtu zahájených bytů od roku 2012. Stavebnictví se zadrhlo kvůli pandemii. Ta způsobuje nedostatek zahraničních pracovníků a také vede developery a firmy k omezení svých investic ve stavebnictví, kvůli vzniklé vysoké nejistotě ohledně budoucí ekonomické situace.
Počet zahájených bytů loni spadl nejvíce za osm let. Ilustrační foto: Central Group

Omezení výstavby bytů bude tak v nadcházející době dalším tlakem na růst cen nemovitostí a bydlení obecně, neboť dále omezí nabídku nemovitostí na českém trhu. Tato nabídka je přitom již nyní značně omezená, což je zásadním důvodem dramatického růstu cen nemovitostí v uplynulých letech. Od roku 2015 vzrostly ceny nemovitostí v ČR podle údajů Eurostatu druhým nejrychlejším tempem v EU, o více než 55 procent.

Celková stavební výroba se loni propadla nejvýrazněji taktéž od roku 2012. Z podobných důvodů, jaké způsobily zmíněný propad rezidenční výstavby, resp. propad v počtu zahájených bytů. Propad stavebnictví loni činil 7,7 procenta.

Výrazněji – o zhruba desetinu – se propadlo pozemní stavitelství, které zahrnuje právě i rezidenční výstavbu, méně pak stavitelství inženýrské, které zahrnuje například výstavbu a renovace komunikací. Inženýrské stavitelství se propadlo jen o přibližně jedno procento, tedy desetkrát méně než pozemní stavitelství.

PSALI JSME:
Stavebnictví se propadá. Hrozí další zdražování bytů

V inženýrském stavitelství se výrazněji než v pozemním stavitelství projevuje investiční činnost hrazená z veřejných rozpočtů. Realizované veřejné investice v oblasti stavebnictví ale i tak v roce 2020 zaostaly za loňským jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize „proinvestuje“.

Jedním z klíčových důvodů je nekvalitní stavební zákon. Jeho nová podoba by toto měla změnit. Stavební zákon by měl zkrátit povolovací procesy, snížit počet potřebných razítek a umožnit jak v oblasti rezidenčního, tak inženýrského stavitelství pružněji reagovat na nastalou situaci. Vhodný nový stavební zákon tak bezesporu může mít citelný příznivý dopad dokonce i na makroekonomické úrovni a postupně také přispět k vytvoření tlaku na pokles cen bydlení.

Letos se stavebnictví kvůli pokračující nepříznivé situaci a kvůli citelné setrvačnosti celého odvětví dále propadne, o zhruba pět procent, přičemž k růstu se vrátí až v roce příštím, částečně ovšem jen kvůli citelně ponížené srovnávací základně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pandemie zdražuje stavební práce. Ceny nemovitostí budou nadále narůstat

×
  1. Byty nejsou třeba,cizinci co tu pracují jsou na ubytovnách a „domácí“ pokud nejsou staří tak už jsou na západě. Tady nemá smysl žít a nechat se vykořistovat od nenažraných kapitalistů co jezdí aspoň v Q7 a jejich „otrok“ nemá ani na zaplacení STK u svého „skoro“ veterána.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru