Skok spotřební daně na cigarety?

Tuzemské ministerstvo financí plánuje zvýšit spotřební daň na cigarety. Informace o návrhu z dílny resortu přinesl denní tisk. Rozumíme tomu tak, že v následujících čtyřech letech by měla spotřební daň na klasické cigarety plošně zvýšit, a to o deset procent v roce 2024 a o dalších pět procent každý další rok.
Tuzemské ministerstvo financí plánuje zvýšit spotřební daň na cigarety. Informace o návrhu z dílny resortu přinesl denní tisk. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co se týká nových technologií (zahřívané náplně, pozn. aut.), má se odvod z jedné krabičky zvýšit o dvě koruny v příštím roce a o korunu dalších letech. V našich projekcích jsme očekávali růst spotřební daně na klasické cigarety o zhruba pět procent. V prvním roce (2024) je tedy návrh ministerstva agresivnější.

Nicméně vzhledem k tomu, že prodej cigaret klesá pravděpodobně na úkor růstu bezdýmných produktů, jsme počítali s daleko razantnějším zvýšení daní u výrobků nových technologií. Odhadovali jsme zavedení procentní části daně (10 %) od roku 2024 a růst pevné části o pět procent ročně. Počítali jsme s rychlejším sbližováním spotřební daně u obou kategorií.

Vyšší zdanění cigaret pravděpodobně podpoří přechod uživatelů na nízko daněmi zatížené (levnější) zahřívané náplně, nebo jiné alternativy. Zejména v prvním roce, kdy dojde ke skokovému zvýšení na cigarety, by to mohlo mít vliv na poptávku po klasických produktech s potenciálním negativním dopadem do hospodaření.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 18
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Radek

  Takže celá republika bude pašovat cigarety z Polska a naše státní pokladna utře nos.

  • Karel

   Vozím z Polska…to mě netrápí.. ať si zdražují čtyřdemoličníci co chtějí…na rozumné lidí si nepřijdou ..

  • Vilém

   No co tak si zajedu koupit cigarety do polska. Už to tak dělám x let. Teď momentálně tam vyjdou o 50 Kč levněji.

  • Jitka

   Pašují se hlavně z Ukrajiny,co vím. Aspoň tady na Moravě a už dlouho

 2. Rudolf

  Kouřím 1 až 2 cigarety denně, i tak to při nynějších cenách dělá cca 400,- Kč měsíčně. Tak přestanu kouřit úplně, ať má vláda, potažmo stát, nevětší drogový dealer, vztek n 0 zisku. Jde přece hlavně o zdraví, že, proto se cigarety stále zdražují.

 3. Ondřej

  Pitomost když se podíváme jak drahé jsou u nás cigarety už teď a to právě kvůli dani taky přece nemůžeme donekonečna zvyšovat pokud teda z toho chce mít stát peníze protože když ho budeme zvyšovat tak z toho peníze mít nebude buď to bude koupeno v zahraničí a nebo na černém trhu to je můj názor

 4. Jaromir

  Zvyšováni daní na tabákové vyrobky neni cesta …Sám jsem kuřák a bohužel v ČR jsem za poslední rok nezakoupil ani jedinou krabičku.. Trafiky v pohraničí s PL to mají težké.. Krabička davidoff v pl cca 80kč…neni co řešit..

 5. Ladislav Strnad

  Jednoduché řešení, budu kupovat cigarety u „číňana“… 🙂

 6. Romana

  Tak jestli ještě zdraží tak budu kupovat cigarety v Polsku,už kupuji jídlo pouze v Německu,tak zajedu kousek do Polska pro cigarety,tato vláda je absolutně nekompetentní,za co berou stotisícové platy z našich daní…

 7. Ing.Mysík

  Já jsem tedy celoživotní nekuřák, ale jsem ekonom a fakt mne baví, jak elektrikář nemá ani základní ekonomické povědomí a nezná poučky z prvních tří stran učebnice ekonomie pro střední školy. Jako například, že při dosažení určité úrovně zdanění znamená další zvýšení sazby pokles celkového výběru a přesun do šedé zóny. LOL

 8. Radek

  Tak mohou zavřít Kutnou horu a ještě platit nezaměstnané. Ukrajinci nám sem cigára přivezou.

  • Čenda

   Mě zdražení nevadí. Dostáváme zásoby s Ukrajiny. 60kc krabička. Sláva Ukrajině

 9. Asd

  Kdo chce moc nemá nic. Jinými slovy ze zvýšení naší spotřební dani budou mít největší radost zahraniční prodejci. Nehledě na to že dost lidí přestane kouřit.

 10. Radomír

  Vzpomínám na Marlboro za 20 , pak po čase LM 100 ‚ za 35 , teď kupují v Polsku , na 2 krajinách třetí zdarma proti našim cenám. Takže o.k ! 😂

 11. XeeN

  Výsledkem bude pouze další výpadek daní. Už dneska se mi extrémně vyplatí otočit se pro cigarety a nákup v Polsku i když to mám 100km.
  L křivka prostě funguje. Daně je nutné nastavit na optimum křivky, kdy získáme nejvyšší výnos. Cokoliv dolů nebo nahoru ho sníží. Tímto získáme optimální výnos na jehož základu je nutné stanovit udržitelné možnosti toho, co si můžeme dovolit. Toho ovšem žádná vláda nebyla a dnes už vůbec není schopna.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB