Školkovné rodičům ušetří až 16 200 korun

Poradna
Chodí vaše dítě do školky? Pak nezapomeňte uplatnit slevu na dani. Takzvané „školkovné“ neboli daňová sleva za umístění dítěte do školky vám může ušetřit výdaje až do výše minimální mzdy ročně, tedy 16 200 korun z příjmů za rok 2022. I tato sleva ale má své limity a pravidla.
Sleva za umístění dítěte do školky se uplatňuje zpětně za celý předchozí kalendářní rok. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tato příjemná sleva se týká dětí, které chodí do státní, soukromé nebo firemní školky, do dětské skupiny a podobných registrovaných zařízení. Pokud však dítě navštěvuje neregistrovanou organizaci, jako je např. lesní školka, nebo má soukromé hlídání, pak se na vás tato sleva bohužel nevztahuje. Stejně tak platí podmínka, že s dítětem musíte žít ve společně hospodařící domácnosti.

Kdy a jak školkovné uplatnit? Nutností je prokazatelně výdaje dokázat – jejich výši vám potvrdí provozovatel školky. Pozor však na to, co chcete do slevy zahrnout. Školkovné se rovná výdaji vynaloženému za umístění dítěte, tedy pomyslnému školnému. Není proto možné do něj započítávat např. výdaje na stravné, dopravu, kroužky nebo náklady na výlety.

Na slevu za umístění dítěte do školky můžete myslet jen jednou ročně, uplatňuje se totiž zpětně až za celý kalendářní rok. Zaměstnanci si ji zahrnou do ročního zúčtování daně a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v daňovém přiznání.

PSALI JSME:
Dítě ve školce udělá radost při počítání daní

Samotné potvrzení musí obsahovat konkrétní údaje, jako je jméno dítěte, částka za výdaje v daném roce a datum zápisu zařízení do školského rejstříku.

Pokud váš potomek chodí do školky, určitě se zamyslete i nad situací, kdy onemocní a jeden z rodičů s ním bude muset zůstat doma. Jste-li zaměstnanec, pak můžete s dítětem mladším deseti let zůstat doma a čerpat maximálně po dobu devíti dnů tzv. ošetřovné.

To se vyplácí v návaznosti na nemocenské pojištění, které za vás zaměstnavatel povinně odvádí, případně si jej platí dobrovolně OSVČ. Pozor však, pokud jste domácký zaměstnanec – jestliže podle dohodnutých podmínek nepracujete přímo na pracovišti, ale doma, na ošetřovné nárok bohužel nemáte. Stejně tak nelze doma zůstat, pokud se o dítě stará rodič na mateřské.

Autorka je zakladatelka a šéfka účetní firmy UOL Účetnictví
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Děti a daně za rok 2021

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB