Skoro 1 200 nových bytů pro Prahu. Čísla za srpen překvapila

Názor
Statistiky povolování nových bytů přinesly v srpnu dobré zprávy pro pražský rezidenční trh. Za jeden měsíc daly úřady razítko 1 187 bytům v bytových domech. Od začátku roku už díky tomu získalo stavební povolení 4 295 bytů. Polovinu z tohoto počtu město nasbíralo jen během léta. Za červenec a za zatím rekordní srpen se totiž povolily skoro dva tisíce bytů.
Za červenec a srpen se v Praze povolily skoro dva tisíce nových bytů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nákup nemovitostí Češi dlouhodobě vnímají jako nejlepší ochranu před inflací. Ta podle poslední prognózy České národní banky může do konce roku poskočit až ke čtyřem procentům. Takový úrok dnes žádný spořicí účet nenabídne.

Pokud by úřady udržely letošní průměrné tempo povolování, dosáhla by Praha za celý rok necelých 6,5 tisíce nově povolených bytů. To je pozitivní výsledek, který má ale do minimální desetitisícové hranice, kterou metropole potřebuje, stále daleko.

Podle některých analýz je dokonce nutné povolovat a stavět dvojnásobek bytů. Tedy až dvacet tisíc. Metropoli totiž přibývá každý rok kolem 15 tisíc nových lidí a město na to nestíhá reagovat.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha patří k nejlepším městům na celém světě. Na nové obyvatele ale připravena není

Zavřít reklamu ×
  1. Takže nebýt inflace, byly by k dispozici existující nevyužité byty. Peníze by zabraly prostor většího kufříku? Nebo malého nic v digitální síti. Jak je vidět, peníze problémy neřeší. A finančníci už vůbec ne.

  2. Chtěli jste snad napsat-brlohy pro socky,ne? Kdo jiný, by do této post-socialistické hrůzy šel bydlet ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.