Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Průzkum
Evropské firmy jsou ve svých závazcích k udržitelnější budoucnosti nejdále na světě. Vyplývá to z letošního průzkumu banky HSBC Sustainable Financing and Investing Survey: 24 procent emitentů ze starého kontinentu se již zavázalo k dosažení uhlíkové neutrality, zatímco celosvětový průměr je 16 procent.
Evropští investoři a emitenti patří podle průzkumu HSBC ke světové špičce v udržitelnosti. Ilustrační foto: Jude Joshua

Výsledky čtvrtého ročníku průzkumu poukázaly na významné trendy, které ovlivňují udržitelné financování. Každému z 1 000 emitentů a 1 000 investorů na 34 trzích a ve čtyřech regionech byly položeny stejné otázky a výsledky byly shromážděny a analyzovány, aby poskytly relevantní poznatky.

Z výsledků vyplývá, že význam zeleného a udržitelného financování pro evropské emitenty roste. Podle 76 procent z nich jsou pro ně environmentální a sociální otázky velmi důležité, což je výrazně nad celosvětovým průměrem 62 procent. „Pro srovnání, pouze 43 procent investorů hodnotí tyto otázky jako velmi důležité,“ informuje banka na svých webových stránkách.

Naprostá většina emitentů v Evropě (97 %) i na celém světě (94 %) plánuje během příštích pěti let přejít k obchodním modelům, které více zohlední sociální oblast a životní prostředí. Téměř všichni (99,6 %) evropští investoři dotázaní v průzkumu uvedli, že je pro ně důležité či velice důležité, aby se společnosti, do kterých investují, připravovaly na dopady změny klimatu.

„Náš průzkum mezi emitenty a investory na kapitálových trzích v Evropě odhaluje určité rozdíly v myšlení o udržitelném financování mezi emitenty a investory v regionu. Zatímco zájem o udržitelné kapitálové trhy byl tradičně tažen investory, zdá se, že poměr sil se mění,“ píše banka na svém webu k letošnímu průzkumu.

PSALI JSME:
Evropa se během pandemie přiklání k udržitelnosti

Evropští emitenti jsou podle průzkumu motivováni řadou faktorů pro zapojení se do udržitelného financování. Dvě třetiny z nich považují péči o svět a společnost za „správnou věc“. Více než 40 procent uvádí, že nevládní organizace a nátlakové skupiny chtějí, aby zohledňovali faktory ESG (kritéria správy v oblasti životního prostředí a sociální oblasti, pozn. aut.), a 36 procent tvrdí, že jejich zákazníci chtějí, aby zohledňovali ESG.

„Naproti tomu se zdá, že evropští investoři více akceptují nerovnost a zřejmě minimalizují význam klimatických změn. Dvanáct procent evropských investorů považuje změnu klimatu za nevýznamný problém, zatímco celosvětově si to myslí pouze čtyři procenta investorů,“ uvádí HSBC k výsledkům letošního průzkumu.

PSALI JSME:
České firmy nedostatečně reportují své nefinanční ukazatele

Ve svém závazku k uhlíkové neutralitě jsou prý podle průzkumu evropští investoři světovou špičkou – 38 procent z nich již takový závazek učinilo, zatímco celosvětově je to pouhých 17 procent. Významný posun je podle banky viděti v meziročním srovnání: 91 procent investorů ze starého kontinentu uvádí, že mají celofiremní pravidla o odpovědném investování a ESG.

Zásadní informací vyplývající z průzkumu je, že jedenáct procent evropských investorů (celosvětově jsou to podle šetření 23 %, pozn. aut.) z těch, kteří považují problematiku udržitelnější budoucnosti za velice důležitou, plánuje stáhnout své investice z firem, které nepředloží důvěryhodné plány k přechodu na udržitelnější obchodní modely.

PSALI JSME:
Špinavá energie přebírá vedení, zelené akcie padají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.