
Výsledky čtvrtého ročníku průzkumu poukázaly na významné trendy, které ovlivňují udržitelné financování. Každému z 1 000 emitentů a 1 000 investorů na 34 trzích a ve čtyřech regionech byly položeny stejné otázky a výsledky byly shromážděny a analyzovány, aby poskytly relevantní poznatky.
Z výsledků vyplývá, že význam zeleného a udržitelného financování pro evropské emitenty roste. Podle 76 procent z nich jsou pro ně environmentální a sociální otázky velmi důležité, což je výrazně nad celosvětovým průměrem 62 procent. „Pro srovnání, pouze 43 procent investorů hodnotí tyto otázky jako velmi důležité,“ informuje banka na svých webových stránkách.
Naprostá většina emitentů v Evropě (97 %) i na celém světě (94 %) plánuje během příštích pěti let přejít k obchodním modelům, které více zohlední sociální oblast a životní prostředí. Téměř všichni (99,6 %) evropští investoři dotázaní v průzkumu uvedli, že je pro ně důležité či velice důležité, aby se společnosti, do kterých investují, připravovaly na dopady změny klimatu.
„Náš průzkum mezi emitenty a investory na kapitálových trzích v Evropě odhaluje určité rozdíly v myšlení o udržitelném financování mezi emitenty a investory v regionu. Zatímco zájem o udržitelné kapitálové trhy byl tradičně tažen investory, zdá se, že poměr sil se mění,“ píše banka na svém webu k letošnímu průzkumu.
Evropští emitenti jsou podle průzkumu motivováni řadou faktorů pro zapojení se do udržitelného financování. Dvě třetiny z nich považují péči o svět a společnost za „správnou věc“. Více než 40 procent uvádí, že nevládní organizace a nátlakové skupiny chtějí, aby zohledňovali faktory ESG (kritéria správy v oblasti životního prostředí a sociální oblasti, pozn. aut.), a 36 procent tvrdí, že jejich zákazníci chtějí, aby zohledňovali ESG.
„Naproti tomu se zdá, že evropští investoři více akceptují nerovnost a zřejmě minimalizují význam klimatických změn. Dvanáct procent evropských investorů považuje změnu klimatu za nevýznamný problém, zatímco celosvětově si to myslí pouze čtyři procenta investorů,“ uvádí HSBC k výsledkům letošního průzkumu.
Ve svém závazku k uhlíkové neutralitě jsou prý podle průzkumu evropští investoři světovou špičkou – 38 procent z nich již takový závazek učinilo, zatímco celosvětově je to pouhých 17 procent. Významný posun je podle banky viděti v meziročním srovnání: 91 procent investorů ze starého kontinentu uvádí, že mají celofiremní pravidla o odpovědném investování a ESG.
Zásadní informací vyplývající z průzkumu je, že jedenáct procent evropských investorů (celosvětově jsou to podle šetření 23 %, pozn. aut.) z těch, kteří považují problematiku udržitelnější budoucnosti za velice důležitou, plánuje stáhnout své investice z firem, které nepředloží důvěryhodné plány k přechodu na udržitelnější obchodní modely.