Skupina ČSOB pomáhá dětem a rodičům s digitální gramotností a kyberbezpečností

Témata digitální gramotnosti a kyberbezpečnosti získávají stále více na významu vzhledem ke stoupajícímu počtu útoků. Ty míří i na děti, které se mohou často stát obětmi útoků, které na ně čekají v kyberprostoru. V mnoha případech jde o narušení soukromí, kyberšikanu nebo phishing.
I malé děti se mohou stát obětmi útoků, které na ně čekají v kyberprostoru. Ilustrační foto: Pixabay.com

ČSOB přichází s 10tidílným audio seriálem Tvoje cesta #onlinem, který se prostřednictvím oslovených odborníků zaměřil na klíčová témata digitální gramotnosti a kyberbezpečnosti a také na to, jak takovým útokům předcházet a ubránit se jim.

„Naše skupina ČSOB se dlouhodobě zaměřuje na oblast finanční a digitální gramotnosti. Máme vyškolené kolegy, kteří pravidelně navštěvují základní a střední školy a přednášejí o tématech spojených s financemi. Stále více se zaměřujeme také na téma kyberbezpečnosti, které vnímáme jako velice aktuální právě i pro děti. Náš nový seriál si dává za cíl představit prostřednictvím jednotlivých dílů potenciální hrozby, ale také prevenci jednotlivých krizových oblastí,“ sděluje k novému projektu Jitka Hajičová, která vede projekt finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy.

Seriál je složen z témat, která rezonují dětským online světem. Zaměřuje se například na bezpečné používání sociálních sítí, sdílení osobních dat nebo na práci s hesly. Tématem jsou i bezpečné nákupy na internetu, oblast autorských práv i to, jak se bránit, když nám na internetu někdo ubližuje.

Seriál je primárně určen pro děti ve věku 10 až 15 let, ale zajímavý bude určitě i pro rodiče a vyučující. Všech 10 epizod moderuje energický student Univerzity Palackého v Olomouci Lukáš Mada a v jednotlivých dílech dále vystupují odborníci na dané téma. Jedním z průvodců je také Kamil Kopecký, profesor z Univerzity Palackého v Olomouci, který se profesně zaměřuje na oblast rizikového chování v prostředí internetu. Dalšími experty jsou Pavel Schweinar, vrchní komisař oddělení kybernetické kriminality a Lenka Brynychová z ČSOB, expertka na digitální bezpečnost v rámci projektu Finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy.

Tvoje cesta #onlinem je k dispozici ke stažení na stránkách finančního vzdělávání ČSOB – www.csob.cz/tvojecestaonlinem a na platformách Spotify, Podcasty Google, Apple Podcast a Spreaker.

Seriál vznikl ve spolupráci s Českou asociací science center, Univerzitou Palackého v Olomouci a Policií ČR. Seriál navazuje na společný program ČSOB a Policie ČR „Tvoje cesta #onlinem“, v jehož rámci vznikly unikátní výukové materiály. Projekt byl loni na jaře doplněn kampaní „Víte, s kým se baví vaše děti na internetu“.

Série spotů cílí na rodiče nezletilých dětí a upozorňuje na stále rostoucí nebezpečí, které dětem hrozí v internetovém prostoru. Zároveň je i děti edukuje, jak nebezpečným situacím předcházet a případně je řešit. V oblasti digitální bezpečnosti a řešení konkrétních problémů, se kterými se děti setkávají, spolupracuje ČSOB také s Linkou bezpečí.

Projekt Finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy vznikl v roce 2016. Ambasadoři ČSOB odučili na školách přes 2 500 vyučovacích hodin, zapojeno bylo přes 40 tisíc dětí na 500 školách. Protože výuku na školách již druhým rokem ovlivňuje pandemie, vyvinuli jsme aplikaci ČSOB Filip – poznej svět peněz. Aplikace běží od dubna na Androidu, iOS a na webových stránkách. Na podzim 2021 se prostřednictvím aplikace uskutečnila Filipova olympiáda Finanční gramotnosti, do které se přihlásilo na 160 škol. Finále olympiády se uskuteční 28. března za účasti 14 nejlepších týmů z krajského kola.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Vyplatí se kreditní karta a jaké jsou její výhody?

Peníze potřebuje k životu asi každý, o tom není žádných pochyb. Navíc v době, kdy dochází k neustálému zdražování produktů a služeb. Pokud nevystačíte se svým příjmem, popřípadě vás jednou za čas překvapí nečekané …

2. ročník Studuj gastro zná své vítěze!

Na podzim roku 2021 vyhlásila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) ve spolupráci s Českým gastronomickým institutem již 2. ročník programu Studuj gastro. Je určen středním gastronomickým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB