Skupina Erste Group oslavila 25 let od vstupu na burzu

Vstup Erste na burzu (IPO) proběhl formou kotace na Vídeňské burze cenných papírů před 25 lety, dne 4. prosince 1997. Prostředky získané vstupem na burzu v roce 1997 a následnými nabídkami akcií pomohl skupině Erste Group financovat nejen její růst ve střední a východní Evropě, ale také investice do špičkových technologií a digitálních inovací.
Skupina Erste Group oslavila 25 let od vstupu na burzu. Ilustrační foto FAEI.cz

S objemem odpovídajícím zhruba 510 milionům eur představoval vstup Erste na burzu v roce 1997 největší emisi akcií, k jaké na rakouském trhu cenných papírů do té doby došlo.

Společně s dalšími pozdějšími nabídkami akcií veřejnosti sehrál vstup na burzu klíčovou roli v růstu Erste z regionální spořitelny zaměřené na vídeňský region do pozice předního poskytovatele finančních služeb ve střední a východní Evropě. V současné době skupina Erste Group obsluhuje zhruba 16 milionů zákazníků na sedmi klíčových trzích regionu.

„IPO Erste před pětadvaceti lety se stala základem našeho úspěchu. Erste se vydala správným směrem a získala prostřednictvím burzy cenných papírů kapitál nezbytný pro velké akvizice po roce 2000. Díky této expanzi se Erste Group vyvinula v přední bankovní skupinu ve východní části EU,“ vysvětluje generální ředitel Erste Group Willi Cernko.

25 let silného růstu

Vstup na burzu cenných papírů v prosinci 1997 byl také odrazovým můstkem pro expanzi Erste do střední a východní Evropy.

Společnost „Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG“ získala finanční instituce v Maďarsku (1997 a 2003), v České republice (2000), Chorvatsku (2000-2002), na Slovensku (2000), v Srbsku (2005) a v Rumunsku (2005). Kromě těchto klíčových trhů byly vytvořeny dceřiné společnosti spořitelen a další společnosti ve vlastnictví skupiny Erste Group v Moldavsku (1998), ve Slovinsku (1999 a 2006), v Bosně a Hercegovině (2006), v Severní Makedonii (2008) a v Černé Hoře (2009).

Od uvedení na Vídeňskou burzu cenných papírů před čtvrtstoletím vrostla celková aktiva skupiny Erste Group téměř sedminásobně, na více než 335 miliard eur (údaj k září 2022). Silný růst zaznamenala i tržní kapitalizace bankovní skupiny, a to z ekvivalentu 2,03 miliardy eur na konci roku 1997 na více než 12,72 miliard eur ke 30. listopadu 2022.

Za posledních 25 let stoupl i počet zaměstnanců Erste, a to téměř pětinásobně. Podíl osob pracujících pro Erste mimo Rakousko za tu dobu se zvýšil ze 17 na 65 %.

Tento růst prospěl nejen zákazníkům a zaměstnancům banky, ale také jejím akcionářům. Investor, který si v prosinci 1997 při uvedení akcií na burzu pořídil cenné papíry Erste za ekvivalent zhruba jednoho tisíce eur realizoval podle závěrečné ceny akcií dne 30. listopadu 2022 celkový výnos pro akcionáře (růst ceny akcií a výplata dividend) ve výši 298 %. Ve stejném období vzrostly rakouské blue-chip ATX o 153 %, zatímco index bankovních akcií EURO STOXX Banks poklesl o 54 %.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ohřev vody se solárními kolektory

Pokud zvažujete, že byste si pořídili solární ohřev vody, je hned z několika důvodů výhodnější pořídit si solární kolektory. Na rozdíl od fotovoltaiky totiž získávají ze sluneční energie teplo, které využijete při …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.