Na místo post-inflačního boomu post-inflační stagnace? Začíná to stále více vypadat na strukturální než na cyklický problém. V každém případě chybí zakázky, ať už domácí, tak i ty zahraniční.
Aktuální Ifo ukazuje, že firmy v průmyslu, stavebnictví, obchodě i ve službách optimismem nehýří. Převažující negativní odpovědi ohledně vývoje v dalších šesti měsících nejsou rozhodně pozitivní zprávou pro německé tvůrce hospodářské politiky.
Inflaci pomalu odvál čas a vše by se mělo vrátit do původních kolejí. Jak se ovšem zdá, neděje se tomu tak. Využití kapacit v německém průmyslu klesá a ani statistiky nových zakázek v průzkumech rovněž nevypadají vůbec nijak povzbudivě.
Evidentně nejde jen o automobilový průmysl, který předčasně vsadil na kartu elektromobility bez ohledu na preference zákazníků. Vypadá to tak, že Německo ztrácí na poli konkurenceschopnosti, zřejmě „díky“ drahým energiím.
Vývoj německých ukazatelů sentimentu není dobrou zprávou ani pro tuzemskou ekonomiku, která se už řadu měsíců vyrovnává s útlumem tuzemského průmyslu.
Závislost českého průmyslu na německém, respektive euro-unijním je dostatečně silná na to, aby negativní vývoj a vyhlídky tamních ekonomiky držely při zemi i naše největší odvětví – a sice zpracovatelský průmysl.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)