Slabé stavebnictví

Názor
Březnové výsledky průmyslu, jak je tento týden reportoval Český statistický úřad, neoslnily, nicméně o poznání hůře dopadlo stavebnictví. Meziměsíční (-0,9 %) i meziroční (-6 %) pokles stavební výroby ukazuje na slabší poptávku a žádný rychlý obrat zatím neslibují ani nové zakázky.
Březnový pokles bytové výstavby o 21 procent je důsledkem odkládání nových projektů ze strany developerů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Je jich sice početně více, avšak z pohledu hodnoty jsou vlastně nyní menší. A to jak v případě pozemního stavitelství, kde se odráží opatrnost soukromých investorů, tak i u inženýrského, jež je především režii veřejného sektoru.

Stavebnictví, které dlouhou dobu brzdil nedostatek kvalifikovaných a nekvalifikovaných pracovníků, začíná pociťovat slabší poptávku. To už ostatně potvrdily i předchozí letošní průzkumy statistického úřadu.

Na druhou stranu tlak energetické drahoty vytvářejí potenciál pro investice do zateplování a dalších řešení, které by měly snížit budoucí náklady na vytápění nebo energie jako takové.

PSALI JSME:
Vysoká inflace a drahé úvěry vedou k útlumu stavební produkce

Impuls, který by stavebnictví mohlo dostat ve veřejném sektoru, se stále odvíjí od schopnosti čerpat peníze z dodatečných fondů EU, respektive od našich možností přicházet s financovatelnými a dobře připravenými projekty.

Asi nepřekvapí ani pokles bytové výstavby (-21 %), který je důsledkem odkládání nových projektů ze strany developerů. Nejistá poptávky, respektive drahé hypotéky, spolu s vysokými náklady na výstavbu nejsou zrovna pozitivní kombinací pro masivní rozjezd nový bytové výstavby.

Útlum nové výstavby je patrný už deset měsíců a s obratem lze počítat teprve ve chvíli, až se vývoj na realitním trhu stabilizuje, respektive až se ekonomika skutečně a pevně odrazí ode dna.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví se ani v březnu příliš nedařilo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?