Mírně směrem dolů byl navíc revidován údaj za květen. Nad odhady pak skončil týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který dosáhl 238 tisíc oproti očekávaným 235 tisícům. Spolehlivější obrázek o aktuální situaci na trhu práci v USA však nabídnou až páteční oficiální statistiky z nezemědělského sektoru.
Zklamala i zbylá ve středu zveřejněná data z USA. Tamní ISM index ze služeb (nejspolehlivější dostupný ekonomický ukazatel stavu a vývoje ekonomiky USA) totiž v červnu překvapivě ostře klesl z 53,8 bodu na 48,8 bodu, zatímco byl očekáván nárůst na 52,7 bodu. Nominální hodnota továrních objednávek se pak meziměsíčně snížila o 0,5 procenta oproti očekávanému růstu o 0,2 procenta.
V Evropě byly ve středu zveřejněny pouze finální odhady PMI (Index nákupních manažerů) z oblasti služeb za červen. V případě Německa došlo k mírné revizi směrem dolů a v eurozóně naopak směrem vzhůru. Důležitější však je, že v obou případech index zůstává bezpečně nad 50 body, a tedy i v pásmu expanze.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)