Smíšené signály dat v USA

Data ve Spojených státech vyslala smíšené signály. Zklamání přinesly květnové maloobchodní tržby, jejichž meziměsíční růst ve výši 0,1 procenta byl o dvě desetiny pod tržním konsenzem. Směrem dolů byl navíc revidován údaj za předchozí měsíc. V rámci struktury se tržby bez aut dokonce podruhé v řadě meziměsíčně snížily.
Poslední data naznačují určité zmírňování napětí na americkém trhu práce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přísná měnová politika americké centrální banky, Fedu, se pak pravděpodobně odráží i na nemovitostním trhu, kde v květnu překvapivě poklesl počet nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 238 tisíc, tedy obdobné hodnoty jako o týden dříve. Přestože z historického pohledu jde o stále nízké hodnoty, oproti začátku roku, kdy se jejich počet pohyboval kolem 200 tisíc, poslední data přece jen naznačují určité zmírňování napětí na tamním trhu práce.

Mírně pozitivně naopak překvapila americká průmyslová výroba za květen, která oproti dubnu vzrostla o 0,9 procenta, zatímco se čekalo pouze +0,3 procenta meziměsíčně, a také předběžný Index nákupních manažerů (PMI). Kompozitní index se v červnu zvýšil na 54,6 bodu a byl tak nejvýše od dubna 2022.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB