Slabší zakázky v průmyslu jsou předzvěstí zpomalení

Názor
Průmysl zahájil nový rok s poměrně dobrými výsledky. Produkce tohoto našeho největšího odvětví se meziročně zvýšila o necelé procento a zásluhu na tom měl chemický průmysl a výrobci kovových výrobků. Automobilový průmysl tentokrát mírně zaostával a jeho výroba se snížila o symbolické tři desetiny procenta.
Slabší byly v lednu i objednávky v automobilovém průmyslu, který se potýká s uzávěrkami ve významné části Evropy, kam směřuje většina tuzemské produkce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Alespoň to vyplývá z čísel, která zohledňují rozdílný počet dnů mezi letošním a loňským lednem. Pokud by se dva letos chybějící dni nezohlednily, vypadaly by výsledky podstatně hůř (-4,4 % za celý průmysl, respektive -7,9 % za výrobu aut – pozn. aut.).

Zajímavý je i nadále vývoj zaměstnanosti, která se v tomto odvětví meziročně snížila o 3,5 procenta, a mezd, jež tentokrát stagnovaly. Je zatím předčasné hovořit o tom, jestli firmy sázejí spíše na zrušení superhrubé mzdy než na navyšování mezd, nicméně je pravděpodobné, že růst mezd zůstane u tohoto největšího tuzemského zaměstnavatele velmi umírněný.

PSALI JSME:
Průmysl na začátku roku mírně klesl

Pohled na nové zakázky dává tušit, jak se průmyslu bude dařit v dalších měsících. A na rozdíl od průzkumů statistika lednových objednávek nevypadá až tak impresivně. Výrazný je pokles tuzemských zakázek, který jde na vrub pokračujícímu lockdownu, zatímco objednávky ze zahraničí pokračují v solidním růstu. Slabší byly i objednávky v automobilovém průmyslu, který se potýká s uzávěrkami ve významné části Evropy, kam směřuje většina tuzemské produkce.

Shrneme-li dnes zveřejněná čísla z průmyslu, tak jsou mírně pozitivní, nicméně slabší zakázky jsou předzvěstí zpomalení v dalších měsících. Nejistotu představuje nedostatek některých komponent pro automobilový průmysl i rostoucí ceny některých surovin a komponent. V každém případě průmysl bude dál sehrávat stabilizační roli pro celé hospodářství, minimálně po celé první pololetí.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Aktivita v průmyslu ČR v únoru brzdila

Zavřít reklamu ×
  1. Stěžujte se v Bruselu,který zpřísnil normu na spalovací motory tak že to dokáže splnit pouze hybrid……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru