Slabý začátek roku v průmyslu

Názor
Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani v automobilovém průmyslu nevyznívá meziměsíční srovnání nijak povzbudivě.
Lednová čísla statistiků naznačují, že si od průmyslu v první polovině letošního roku nemůžeme příliš slibovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Větší pozornost se sice věnuje meziročním výsledkům, nicméně ani zde celková nula v tomto směru nic dobrého také nevěstí. Automobilový průmysl si sice vedl lépe než loni v lednu, takže vlastně tu nulu už jen zachraňuje.

Na prvním letošním výsledku průmyslu je vidět to, co už naznačovaly soft indikátory, a sice nedostatečná domácí a zahraniční poptávka. Ta spotřebitelská nabíhá jen pozvolna, zatímco ta investiční spíše pokulhává. V časech nejistoty firmy nechávají své investice spíše u ledu a dál vyčkávají.

Lednová čísla naznačují, že si od průmyslu v první polovině letošního roku nemůžeme příliš slibovat. S klesající výrobou i zakázkami zatím nejspíš ekonomický růst nepodpoří, zvlášť když u naše největšího odběratele ekonomika balancuje na hraně recese.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Německo je patrně v recesi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB