Německo je patrně v recesi

Názor
Německá data opět nepotěšila, zbytku eurozóny se ale daří lépe. Německý kompozitní PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v únoru snížil z lednových 47 bodů na 46,1 bodu, zatímco trh očekával nárůst na 47,5 b. V rámci struktury výrazně zklamal zpracovatelský průmysl propadem na 42,3 b.
Německá ekonomika se nachází v recesi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Německý průmysl tak k dynamice tamního hrubého domácího produktu (HDP) v prvním čtvrtletí letošního roku zřejmě opět přispěje záporně, i když ne tak výrazně jako ve druhé polovině loňského roku.

Celkově se tak zdá stále pravděpodobnější, že německá ekonomika se nachází v recesi, když se tamní HDP po mezičtvrtletním poklesu o 0,3 procenta ve čtvrtém kvartálu 2023 sníží i na začátku letošního roku.

To ale nejspíše nebude případ ostatních členských států eurozóny, kde růst ekonomické aktivity táhnou služby podpořené oživením růstu reálných příjmů. Kompozitní PMI za celou eurozónu se totiž navzdory velmi slabým výsledkům z Německa v únoru odrazil ode dna, když vzrostl ze 47,9 bodu na 48,9 bodu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
HDP eurozóny v na konci roku 2023 stagnoval navzdory růstu průmyslu

Zavřít reklamu ×
  1. Ani bohaté Německo nemůže živit miliony migrantů,odstavit jaderné elektrárny bez náhrady a dotovat válku na Ukrajině.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB