Sladký život českých bank

Pro banky je nadstandardně spořivý český národ neštěstím. V důsledku to znamená, že banky mají spoustu peněz, pro něž nemají využití. Ještě, že Česká národní banka (ČNB) vyplácí komerčním bankám, které si u ní přebytečné peníze uloží, dvouprocentní úrok, takže ztráta nehrozí ani zdaleka.
Ziskovost bankovního sektoru v ČR měřená podle ukazatele návratnosti bankovního kapitálu patří už přes deset let mezi nejvyšší v Evropské unii. Víc už banky vydělávají jenom v Maďarsku. Foto: FAEI.cz

Není proto divu, že první pololetí letošního roku bylo pro banky na českém trhu opět rekordně plodné, protože meziročně vydělaly o 1,7 miliardy korun víc, když dosáhly čistého zisku 45,6 mld. Kč. Pro mnohé banky byl příjem z vkladů u ČNB dokonce vyšší, než zisk z poskytnutých úvěrů a hypoték.

Koho by netěšily bezpracné příjmy? Banky si u ČNB ukládají peníze střadatelů s dvouprocentním výnosem, leč těm, kteří jim své peníze ke zhodnocení svěřili, dávají většinou jen symbolický úrok v desetinách procenta. Mladé dravější banky ale dovedou současné situace využít k účinnému přetahování klientů. Dovedou jim nabídnout na spořicích účtech i většinu peněz, jež jim přihraje ČNB.

Například Expobank na jakoukoli uloženou částku 1,6 %, Wüstenrot garantovaných 1,7 % na celý rok, třešničkou na dortu však byla více než dvouměsíční Banky Creditas, která se kvůli zájmu o nové klienty dokázala vzdát veškerého zisku a nadělovala na spořicích účtech celá dvě procenta až do 1,5 milionu korun.

Od října do konce roku Creditas úrokovou sazbu snížila, ale na stále ještě rekordních 1,8 % pro všechny vklady ale tentokrát v neomezené výši. Takových počinů na českém bankovním trhu je ovšem minimum. A tak ziskovost celého bankovního sektoru v Česku měřená podle ukazatele návratnosti bankovního kapitálu patří už přes deset let mezi nejvyšší v Evropské unii. Víc už banky vydělávají jenom v Maďarsku.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek