Svěřili jste své peníze bance? Pak už nejsou vaše

Názor
Lidé žijí v přesvědčení, že když své peníze svěří bance, mají je tam uschované a jsou stále jejich. Bohužel je to omyl. Ve skutečnosti totiž své peníze půjčujete bance a ta vám za tuto „půjčku“ vyplácí úrok. Takže až se příště podíváte na výpis svého bankovního účtu, vnímejte to jako doklad toho, kolik jste bance půjčili a kolik vám banka dluží.
Žádné vlastní peníze v bance nemáte, jde o peníze, které jste bance půjčili. Foto: Pixabay

Naši neznalost, anebo bohužel neschopnost pochopit, jak to ve skutečnosti je, banky využívají. Anebo zneužívají. Záleží na úhlu pohledu. Finanční gramotnost Čechů, Moravanů a Slezanů je v tomto ohledu bohužel stále velmi nízká.

Například nedávný průzkum italské UniCredit Bank byl prezentován tak, že tři pětiny dotázaných neví, že kreditní karta je forma úvěru. „Při jejím využití (klienti – pozn. red.) k placení za zboží využívají prostředků banky, ne svých vlastních,“ tvrdí tisková zpráva banky. Jenže klienti UniCredit, ani dalších bankovních domů, v bance žádné „vlastní peníze“ nemají.

Ve skutečnosti je to tak, že banky nepůjčují uložené peníze, ale poskytnutím úvěru účetně vytvoří aktivum v podobě pohledávky za klientem. Takže když si budete chtít v bance půjčit, banka vám nepůjčí uložené peníze jiných klientů (kteří jí půjčili), ale účetně vytvoří zcela nové peníze.

PSALI JSME:
Visa vyhlásila válku hotovosti. A s ní i naší svobodě

Ale abychom byli k UniCredit spravedliví – není v tom „vrtění psem“ sama. Například Moneta Money Bank na svém webu vysvětluje rozdíl mezi kreditní a debetní kartou takto: „S debetní kartou platíte pouze vlastními penězi, které máte na svém osobním účtu v bance, kdežto s kreditní kartou disponujete penězi půjčenými bankou až do limitu, který máte sjednán. To znamená, že můžete nakupovat i tehdy, kdy vlastní peníze na účtu nemáte.“

Výše jsme si vysvětlili, v bance nikdy žádné vlastní peníze nemáte. Jde o finanční prostředky, které jste finanční instituci svěřili. A pokud na běžný účet, tak u většiny bank aktuálně bohužel za opravdu mrzký úrok, který se blíží nule.

Pokud se o tom, jak je to s vašimi penězi v bance chcete dozvědět více, můžeme vám doporučit např. publikaci „Základy financí“ (autoři Jan Černohorský, Petr Teplý). Určitě by ale neškodilo, pokud by si ji přečetli také tiskoví mluvčí v bankách a jejich PR agentury a přestali nám konečně na nos věšet bulíky o tom, že máme na účtu v bance „vlastní peníze“.

PSALI JSME:
Bankám by se zrušení hotovosti líbilo. I těm centrálním

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB