Svěřili jste své peníze bance? Pak už nejsou vaše

Názor
Lidé žijí v přesvědčení, že když své peníze svěří bance, mají je tam uschované a jsou stále jejich. Bohužel je to omyl. Ve skutečnosti totiž své peníze půjčujete bance a ta vám za tuto „půjčku“ vyplácí úrok. Takže až se příště podíváte na výpis svého bankovního účtu, vnímejte to jako doklad toho, kolik jste bance půjčili a kolik vám banka dluží.
Žádné vlastní peníze v bance nemáte, jde o peníze, které jste bance půjčili. Foto: Pixabay

Naši neznalost, anebo bohužel neschopnost pochopit, jak to ve skutečnosti je, banky využívají. Anebo zneužívají. Záleží na úhlu pohledu. Finanční gramotnost Čechů, Moravanů a Slezanů je v tomto ohledu bohužel stále velmi nízká.

Například nedávný průzkum italské UniCredit Bank byl prezentován tak, že tři pětiny dotázaných neví, že kreditní karta je forma úvěru. „Při jejím využití (klienti – pozn. red.) k placení za zboží využívají prostředků banky, ne svých vlastních,“ tvrdí tisková zpráva banky. Jenže klienti UniCredit, ani dalších bankovních domů, v bance žádné „vlastní peníze“ nemají.

Ve skutečnosti je to tak, že banky nepůjčují uložené peníze, ale poskytnutím úvěru účetně vytvoří aktivum v podobě pohledávky za klientem. Takže když si budete chtít v bance půjčit, banka vám nepůjčí uložené peníze jiných klientů (kteří jí půjčili), ale účetně vytvoří zcela nové peníze.

PSALI JSME:
Visa vyhlásila válku hotovosti. A s ní i naší svobodě

Ale abychom byli k UniCredit spravedliví – není v tom „vrtění psem“ sama. Například Moneta Money Bank na svém webu vysvětluje rozdíl mezi kreditní a debetní kartou takto: „S debetní kartou platíte pouze vlastními penězi, které máte na svém osobním účtu v bance, kdežto s kreditní kartou disponujete penězi půjčenými bankou až do limitu, který máte sjednán. To znamená, že můžete nakupovat i tehdy, kdy vlastní peníze na účtu nemáte.“

Výše jsme si vysvětlili, v bance nikdy žádné vlastní peníze nemáte. Jde o finanční prostředky, které jste finanční instituci svěřili. A pokud na běžný účet, tak u většiny bank aktuálně bohužel za opravdu mrzký úrok, který se blíží nule.

Pokud se o tom, jak je to s vašimi penězi v bance chcete dozvědět více, můžeme vám doporučit např. publikaci „Základy financí“ (autoři Jan Černohorský, Petr Teplý). Určitě by ale neškodilo, pokud by si ji přečetli také tiskoví mluvčí v bankách a jejich PR agentury a přestali nám konečně na nos věšet bulíky o tom, že máme na účtu v bance „vlastní peníze“.

PSALI JSME:
Bankám by se zrušení hotovosti líbilo. I těm centrálním

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

Průzkum
Úspora peněz a energetická soběstačnost. To jsou hlavní důvody toho, proč více než polovina Čechů zvažuje pořízení malých fotovoltaických elektráren na střechu svých domů. Přesto má solární panely jen pět procent populace. Překážkou je vstupní investice, administrativní náročnost, ale třeba také nedostatek informací.
Rolovat nahoru