Slováci za posledních deset let v porovnání s Čechy dále zchudli

Názor
Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových zemích. Zmenšilo se o 0,1 procenta. Tento trend se ČR vyhnul a bohatství českých domácností vzrostlo o 4,4 procenta. Vyplývá to ze studie Allianz Global Wealth Report 2019, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.
Letos podle studie Allianz Global Wealth Report 2019 průměrný Slovák vykazuje hrubá finanční aktiva čítající 13 692 eur, zatímco Čech disponuje hrubými finančními aktivy ve výši 23 461 eur. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká republika loni těžila ze solidního růstu ekonomiky, který předčil ekonomický růst eurozóny. Česko tedy stále prochází fází konvergence, čili ekonomického sbližování s hospodářsky nejvyspělejšími státy Evropy.

To se promítá do celkového růstu bohatství Čechů, který svým tempem loni výrazně předčil souhrnný růst bohatství obyvatel všech sledovaných zemí. Ten totiž vykázal „červenou nulu“.

Bohatství Čechů svědčila také loňská extrémně nízká míra nezaměstnanosti, jedna z nejnižších v rámci zemí OECD, která výrazně podpořila mzdový růst. Příznivě se v údaji o růstu bohatství odrazil také v celoevropském měřítku nadprůměrný vzestup cen tuzemských nemovitostí.

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

Vzhledem k tomu, že Česká republika vykazuje na celosvětové poměry relativně vysoký podíl vlastnického bydlení a vlastnictví nemovitostí, a to včetně pozemků, chat a chalup, přispěl tento vývoj nemovitostního trhu rovněž k citelnému nárůstu bohatství českých domácností.

Údaje z jednotlivých ročníků studie Allianz Global Wealth Report jsou zajímavým střípkem do mozaiky studie růstu životní úrovně sledovaných zemí. Lze je využít třeba i k posouzení vlivu přijetí eura na příslušné ekonomiky.

Například Slováci vykazovali v roce 2009, kdy začali platit eurem, hrubá finanční aktiva na osobu ve výši 6498 eur, vyplývá z tehdejší studie Allianz Global Wealth Report (čistá finanční aktiva, tedy hrubá aktiva po odečtení dluhu, tehdy ještě studie nesledovala).

PSALI JSME:
Růst čistého bohatství českých domácností se zpomalil

Češi ve stejném roce vykazovali v případě téže položky hodnotu 10 455 eur. Bohatství průměrného Slováka tedy odpovídalo 62,2 procenta průměrného bohatství na jednoho Čecha. Letos podle studie Allianz Global Wealth Report 2019 průměrný Slovák vykazuje hrubá finanční aktiva čítající 13 692 eur, zatímco Čech disponuje hrubými finančními aktivy ve výši 23 461 eur.

Bohatství průměrného Slováka tedy v roce 2019 odpovídalo 58,4 procenta průměrného bohatství na jednoho Čecha, takže průměrně majetný Slovák si v porovnání s rokem 2009 oproti průměrně majetnému Čechovi ještě pohoršil.

Hrubá finanční aktiva zahrnují hodnotu veškerého movitého i nemovitého majetku průměrného občana, bez zohlednění úrovně zadlužení. Přestože jde o ukazatel hrubý, je evidentní, že Slováci za posledních deset let, tedy za dobu, kdy platí eurem, Čechy v ukazateli průměrného bohatství na obyvatele nijak nedohánějí, ba spíše naopak.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přibývá milionářů, ubývá chuďasů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Čistá mzda by se měla zvýšit rodinám se dvěma a více dětmi. Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru