Přibývá milionářů, ubývá chuďasů

V Česku přibylo lidí, kteří platí takzvanou solidární daň. Tedy těch, kteří si vydělají alespoň 1,24 milionu korun hrubého ročně, tedy 103 333 měsíčně. Cokoli nad tuto částku poté musí živnostníci i zaměstnanci danit „bonusovými“ sedmi procenty. Loni solidární daň odvedlo 58 900 poplatníků, což je o 3 749 lidí více než v roce 2013. Jedná se o téměř sedmiprocentní navýšení.

Foto: ČNB

Daňová správa vybrala na solidární dani celkem 4,56 miliardy korun, o téměř 8 % více než před rokem. V průměru každý z nadstandardních poplatníků zaplatil 77 500 korun, v průměru o 700 korun více než v roce 2013.

Přitom se dá předpokládat, že tento trend bude pokračovat také v letošním roce. Hrubý domácí produkt meziročně rekordně stoupá, průměrná mzda se zvýšila o téměř 3 % a míra nezaměstnanosti podle zářijových dat klesla na 6 %.

Současně v poslední době podle množství vyplacených sociálních dávek ubývá těch nejchudších. Meziročně ubylo vyplacených dávek k hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, příspěvek na okamžitou pomoc) o téměř 9 %.

Podle zprávy Allianz Global Wealth Report si průměrní Češi loni majetkově i finančně v průměru na hlavu meziročně polepšili o 7,2 %. Přepočteno na peníze tak průměrný Čech meziročně zbohatl o 49 000 korun na 305 000 korun (11 275 euro). Což je zhruba dvouapůlnásobek majetku průměrného Slováka a dvojnásobek Poláka, ale v porovnání s Němci (44 769 euro) se ještě dá dost zbohatnout.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace bude zkrocena vyššími sazbami

Po zveřejnění další série dat v tomto týdnu je jasné, že inflace nadále zůstává tématem mezi investory i laickou veřejností. Oproti stejnému období loňského roku jsme nejvýraznější zdražování zaznamenali v dubnu, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdy vám šéf může sáhnout na peníze?

Poradna
Je to každopádně nepříjemné překvapení. Z práce si nesete menší výplatu než obvykle, a navíc jste se od šéfa dozvěděli, že takto budete odměněni i v příštích měsících, protože kvůli covidu musí firma šetřit, kde se dá. Že na jednostranné snížení mzdy nemá zaměstnavatel právo? Ale má, jenže celá tahle nepříjemnost nezačala až dnešním pohledem na výplatní pásku, ale mnohem dříve.
Rolovat nahoru