Slovenská ekonomika se v závěru loňského roku vyhnula poklesu

Názor
Podle předběžného odhadu vzrostl slovenský hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 o 0,2 procenta a meziroční pokles dosáhl „pouze“ 2,7 procenta. Ačkoliv statistický úřad nezveřejnil další podrobnosti, jeho komentář poukazuje na dobrou výkonnost automobilového průmyslu, stavebnictví a pozitivní příspěvek čistých exportů k růstu. To je ostatně nejen na Slovensku zásadním rozdílem oproti jarní vlně pandemie, kdy velkou část průmyslu postihly uzavírky.
Uvolňování protiepidemických opatření na Slovensku by spolu s odloženou spotřebitelskou poptávkou mělo „nakopnout“ zejména služby nejvíce postižené pandemií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zachování chodu podstatné části ekonomiky napomohlo do značné míry eliminovat negativní dopad restrikcí na sektor služeb. S těmi se slovenská ekonomika vyrovnává i na začátku letošního roku. K prvním krůčkům k uvolnění došlo v uplynulém týdnu, kdy byly částečně otevřeny školy.

Nicméně další uvolňování bude podle všeho velice opatrné vzhledem k vysoké úmrtnosti na covid-19, které v relativním vyjádření na 100 tisíc obyvatel převyšuje hodnoty z České republiky navzdory řádově polovičnímu počtu nových případů.

Přesto se domníváme, že Slovensko čeká od dubna prudké oživení ekonomického růstu, které bude stát na několika nohách. Tou první bude uvolňování protiepidemických opatření umožněné kombinací faktorů jako vakcinace rizikových skupin a sezonního ústupu koronaviru.

To by spolu s odloženou spotřebitelskou poptávkou mělo „nakopnout“ zejména služby nejvíce postižené pandemií. Druhou nohou by mělo být souběžné oživení zahraniční poptávky, které podpoří slovenské exporty a průmysl.

PSALI JSME:
Slovenská inflace se propadla na čtyřleté minimum. Proč je nižší než v Česku?

Třetí nohou jsou zvýšené vládní výdaje v čele s investicemi, jejichž tempo růstu by mělo dosáhnout dvouciferného tempa.

Významnou úlohu v tom sehraje čerpání EU fondů, které bude navíc v druhé polovině roku podpořeno přílivem peněz z fondu oživení EU.  Zároveň se domníváme, že pokles nejistoty spojený s pandemií či Brexitem přispěje ke stabilizaci soukromých investic.

Za celý rok 2021 by ekonomický růst mohl dosáhnout šesti procent po zhruba 5,2% loňském poklesu. To by se mělo pozitivně projevit i na trhu práce, kde by se negativní trend měl zastavit taktéž v průběhu jara a ve zbytku roku bychom mohli již vidět růst zaměstnanosti tažený sektorem služeb.

Slovenská ekonomika by již v závěru letošního roku mohla dosáhnout předkrizových hodnot. To však nebude platit pro řadu nejvíce postižených odvětví a firem, které neustály dlouhotrvající tlak pandemie na své hospodaření. Pandemie tak za sebou zanechá hluboké strukturální změny v ekonomice, které budou probíhat i v následujících několika letech.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Covid dusí slovenskou ekonomiku

Zavřít reklamu ×
  1. Slovensko nestojí a nepadá na automobilovém průmyslu a tak se nemají čeho bát. Polsko jede na potravinovém průmyslu a tak jsou už dávno za vodou. Jen Češi se vydali špatnou cestou. Auta budou brzo končit. Těch pár vyrobených elektrických aut nás neuživí.Neznám mnoho lidí co může koupit za milion elektrické auto…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru