Slovenská inflace se propadla na čtyřleté minimum. Proč je nižší než v Česku?

Názor
Lednová data potvrdila pokračující ústup inflačních tlaků na Slovensku. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen pokleslo na 0,7 procenta, což je nejméně za poslední čtyři roky. Hlavní zásluhu na tom měly ceny energií pro domácnosti.
Klíčovým vysvětlením, proč je a našich východních sousedů inflace nižší, než v Česku, je členství Slovenska v eurozóně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Plyn zlevnil o 9,6 procenta a elektřina o 4,3 procenta. Obě položky patří mezi regulované ceny a se zpožděním reflektovaly propad cen ropy v uplynulém roce. Další výrazný příspěvek přišel od potravin, jejichž ceny meziročně poklesly o půl procenta.

Za pozornost stojí relativně stabilní růst cen služeb, které poměrně málo zareagovaly na zamrznutí aktivity v odvětvích citlivých na šíření koronaviru a související restrikce. Čistá inflace (celková bez potravin a regulovaných cen – pozn. aut.) dokonce mírně vzrostla na 1,6 procenta.

Výhled na zbytek roku zůstává příznivý, i když nejsme tak optimističtí jako slovenská centrální banka (NBS), která očekává průměrnou inflaci v letošním roce okolo 0,7 procenta. Dle našeho odhadu bude průměrná inflace zhruba o půl procentního bodu vyšší.

Vede nás k tomu několik důvodů. Za prvé ceny ropy budou výrazně vyšší, než 42 dolary (za barel – pozn. red.) předpokládané NBS v poslední prognóze. To může kromě růstu cen pohonných hmot vyústit i v opětovný nárůst regulovaných cen energií v závěru roku. Za druhé očekáváme vyšší „jádrovou“ či poptávkou inflaci.

PSALI JSME:
Covid dusí slovenskou ekonomiku

„Strnulost“ cen vůči poklesu omezí dezinflační opožděné efekty slabé spotřebitelské poptávky a restrikcí a jejich odstranění později obnoví tlaky na růst cen v řadě odvětví postižených pandemií, kde se firmy budou snažit zohlednit dodatečné náklady vyvolané pandemií. Dlouhé období restrikcí donutilo část z nich opustit trh, čímž dojde k omezení konkurence. Určité zvýšení cen by tentokrát po dlouhém období uzavírek mohli tolerovat i spotřebitelé.

Zajímavou otázkou je, proč zůstává vývoj cen na Slovensku výrazně příznivější, než v České republice, kde v lednu vzrostly ceny o 2,2 procenta a kde vyšší inflace byla pravidlem i v předchozích letech. Při relativně podobné ekonomické situaci a struktuře ekonomik se zdá být tím klíčovým vysvětlením členství Slovenska v eurozóně.

To vede k intenzivnějšímu „průsaku“ nízké inflace z eurozóny do slovenských cen a k ukotvení inflačních očekávání na nižší úrovni. Slovensko se navíc přirozeně vyhnulo prudkému oslabení, které po propuknutí pandemie postihlo korunu a jiné středoevropské měny. Aktuální posílení koruny by tak mělo přispět k přivření rozdílu mezi českou a slovenskou inflací, nicméně vyšší česká inflace bude pravděpodobně pravidlem i v následujících letech.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace za leden je vyšší, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB