Služby na vrcholu cyklu

Názor
Služby si sice reálně za třetí kvartál připsaly oproti druhému čtvrtletí 0,2 procenta, avšak na měsíčních výsledcích je vidět, že situace i zde začíná zamrzávat. Očištěná data o sezónní a kalendářní vlivy ukazují, že v září došlo k poklesu o jedno procento, který se dotýkal všech velkých skupin služeb – včetně dopravy, oblasti HORECA, realitního trhu nebo reklamy.
Poslední tři měsíce byly pro restaurace a hotely spíše zklamáním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zvlášť zajímavou oblastí služeb je v letošním roce HORECA, která po dvou covidovou letech viděla šanci k návratu k normálu. Ten ovšem netrval dlouho, protože poslední tři měsíce byly pro restaurace a hotely spíše zklamáním, zohledníme-li sezónnost.

Meziročně sice přibylo zahraničních návštěvníků, avšak zase ubylo těch domácích, kteří se už v letní sezóně více poohlíželi zase po zahraničních destinacích. A to je ostatně vidět právě na tržbách cestovek.

Hotelům nicméně tržby alespoň meziročně vzrostly, i když jsou stále reálně více než 30 procent pod úrovní roku 2019. Restaurace tentokrát zažily pokles a jejich tržby se nacházejí asi 20 procent pod průměrem roku 2019.

PSALI JSME:
Služby opět v černých číslech (na rozdíl od průmyslu a stavebnictví)

Ve výsledcích služeb jsou patrné dvě tendence. Tou první je výrazný inflační nárůst tržeb, který poněkud maskuje reálnou situaci ve službách, zvláště tam, kde jsou cenové nárůsty nejvyšší (HORECA).

Druhým trendem, který je zde vidět, je postupné opadávání poptávky v důsledku změny chování spotřebitelů. Rychlý propad kupní síly se nemůže na vývoji ve službách neprojevit časem ještě větší silou, než doposud.

Celkově z čísel ze služeb vyplývá, že z pohledu reálných tržeb jsou zřejmě již za vrcholem. Hrozící recese se odrazí i na jejich výkonech a jediným, co je může v tuto chvíli podpořit, je silnější zahraniční cestovní ruch. Alespoň potud, pokud bude kompenzovat úbytek toho domácího.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ekonomický cyklus nás doběhne. Za inflací přijde recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …