
Spíše než na čtvrtletní výsledky se podívejme jen na ty červnové, které už mohou signalizovat restart části služeb po konci lockdownu. Podle očekávání se konečně rozjela HORECA (ubytování a stravování, pozn. aut.), kde se oproti předchozímu měsíci tržby zvýšily díky znovuotevření hotelů o 7,2 procenta.
Otevření hotelů a restaurací sice pomohlo tomuto sektoru odrazit se ode dna, avšak o naplnění kapacit se zatím mluvit nedá. Ubytování má jen zhruba poloviční tržby ve srovnání s červnem 2019, restaurace jsou ani ne na dvou třetinách.
Návrat zákazníků tak byl prozatím docela pozvolný, a navíc je ve výsledcích vidět, že ani tuzemská poptávka nedokáže kompenzovat výpadky zahraniční turistiky. V posledních statistikách je sice vidět, že se do ČR zahraniční hosté začínají vracet, ale třeba v hotelech a dalších ubytovacích zařízeních jich bylo v červnu zhruba o 85 procent méně, než před dvěma lety.
Výraznější růst tržeb však nezaznamenala pouze HORECA, ale i letecká doprava nebo cestovní kanceláře, nicméně i zde platí, že návrat na předcovidovou úroveň bude cestovnímu ruchu trvat léta.
Rozhodně ne všechny služby zasáhlo covidové období negativně. Příklon spotřebitelů k internetovým obchodům výrazně napomohl růstu zásilkových služeb, které za poslední dva roky vykazují největší boom. Vyšší tržby mají i firmy pohybující se v oblasti IT služeb nebo skladování.
Rozvolnění by mělo umožnit růst výkonů služeb v dalších měsících, a ty by se proto měly výrazněji podílet na růstu celé ekonomiky zejména ve třetím čtvrtletí letošního roku, kdy průmysl ztrácí v důsledku nedostatku komponent svoji dřívější sílu.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)