Českou ekonomiku brzdí výpadky výroby v automobilkách

Analýza
Tuzemský průmysl hlásí za červen silnější než očekávaný růst výroby, který byl doprovázen silným růstem tržeb a zejména nových objednávek. Zatímco finanční trh očekával růst ve výši 8,3 procenta, meziročně průmyslová výroba v červnu vzrostla o 11,4 procenta, růst byl vykázán i v meziměsíčním vyjádření na úrovni jednoho procenta.
Nedostatek potřebných komponent dopadá především na automobilový průmysl, výpadky výroby v automobilkách se ale mohou dále negativně přenášet na navazující odvětví. Ilustrační foto: Škoda Auto

Loni v červnu se tuzemský průmysl postupně zotavoval po uvolnění uzavírek souvisejících s první vlnou pandemie a jeho výkon tak z pohledu letošního června stále představoval poměrně nízkou základnu pro meziroční srovnání.

Tuzemskému průmyslu ovšem příznivě vane do plachet také růst nových zakázek, zahraničních i z tuzemska, což pro výrobce vykresluje optimistický obrázek i do dalších měsíců. Na tuzemském průmyslu se ale zároveň negativně projevují komplikace a zpoždění v dodávkách surovin a potřebných dílů.

Výpadky v dodávkách surovin a komponent představují brzdu ještě silnějšího růstu výroby a s těmito problémy se potýká průmysl i v dalších evropských ekonomikách, jak dnes například ukázala červnová data z německého průmyslu.

Co se týče konkrétních průmyslových odvětví, tak nedostatek potřebných komponent dopadá především na automobilový průmysl, výpadky výroby v automobilkách se ale mohou dále negativně přenášet na navazující odvětví.

PSALI JSME:
Nebýt „čipového hladomoru“ a zdražování materiálů, průmysl by rostl ještě lépe

Automobilky hlásí druhý meziměsíční pokles výroby v řadě v důsledku nedostatku potřebných komponent, což je faktor, jenž měl ve druhém čtvrtletí nepříznivý dopad na výkon české ekonomiky jako celku, vyjádřeno ukazatelem hrubého domácího produktu (HDP).

Právě nedostatek potřebných komponent v tuzemském průmyslu a s tím spojené zpožďování výroby s negativními dopady na exporty byl statistiky zmíněn coby faktor, jenž ve druhém čtvrtletí brzdil výkon české ekonomiky jako celku.

Automobilový průmysl byl v červnu i tak druhým nejsilnějším tahounem průmyslové výroby jako celku: Výroba motorových vozidel meziročně vzrostla o sedm procent a k celkovému růstu průmyslové výroby, jenž činil 11,4 procenta, přispěla v rozsahu 1,3 procentního bodu.

Klíčovým tahounem meziročního růstu průmyslové výroby bylo ale v červnu odvětví výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků s růstem 21 procent, což k celkovému meziročnímu výkonu průmyslové výroby přispělo v rozsahu 2,2 procentního bodu.

PSALI JSME:
Průmysl roste, ale brzdí ho subdodávky

Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, letos se velmi pravděpodobně dočkáme dvouciferného růstu průmyslové výroby. Aktuálně pro letošek očekávám celoroční růst průmyslové výroby v oblasti 11,5 procenta.

Výkon průmyslu bude těžit ze silných objednávek a v meziročním vyjádření po většinu druhého pololetí vypomůže statistický efekt i nadále příznivé srovnávací základny.

Na druhou stranu ale platí, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent může v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a navazujících odvětvích.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno) 

PSALI JSME:
Ekonomika roste, inflace zůstává výš a ČNB zvyšuje sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB