Služby stále vyvažují slabé výsledky průmyslu

Názor
Zatímco průmyslu už v dubnu docházel dech, službám se opět dařilo. Jejich reálné tržby jsou nad úrovní roku 2019, a to především díky dopravě a IT. Jen za duben se reálně tržby služeb zvýšily po sezónním a kalendářním očištění meziměsíčně o 1,8 procenta, meziročně už byly vyšší o více než 13 procent.
Comeback zažívají i cestovní kanceláře. Nyní jim tržby stabilně rostou a oproti roku 2019 reálně zaostávají jen o 18 %. U navázané letecké dopravy se situace rovněž zlepšuje, i když od předcovidového boomu ji reálně dělí ještě 30 %. Ilustrační foto: Pixabay.com

Samozřejmě i v tomto případě je výsledek ovlivněn nižším srovnávacím základem zejména ve službách spojených s cestovním ruchem, pro který covid představoval drtivou ránu. Nejenom proto, ale i vzhledem k vysokým očekáváním, si cestovní ruch nyní zaslouží větší pozornost.

V oblasti označované jako HORECA (hotely a restaurace, pozn. aut.) se situace dál normalizuje. Z hlediska reálných tržeb sice dál zůstává pod úrovní roku 2019, avšak z tohoto úplně nejhoršího je zřejmě už venku.

I nadále platí, že lépe se daří restauracím, zatímco oblast ubytování je v návratu na předcovidovou úroveň pomalejší.

PSALI JSME:
Cestovní ruch se pomalu vzpamatovává z pandemie

Brzdou je zatím kongresová turistika, služební cesty i nižší zahraniční cestovní ruch, který je spojen především s turisticky nejnavštěvovanějšími lokalitami.

Comeback zažívají i cestovní kanceláře, kterým v nejhorších časech propadly tržby o 95 procent. Nyní stabilně rostou a oproti roku 2019 reálně zaostávají jen o 18 procent. U navázané letecké dopravy se situace rovněž zlepšuje, i když od předcovidového boomu ji reálně dělí ještě 30 procent.

Dosavadní výsledky služeb lze považovat za velmi příznivé a z pohledu dalšího vývoje ekonomiky za nadějné. Pro oblast cestovního ruchu teprve letní měsíce ukážou, jestli se v dostatečném počtu vrací zahraniční turisté a zda ti čeští nezačnou na svém volném čase spíše šetřit.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Solidní start do nového roku vystřídá útlum. Domácnosti dál omezují svoji spotřebu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.