
Samozřejmě i v tomto případě je výsledek ovlivněn nižším srovnávacím základem zejména ve službách spojených s cestovním ruchem, pro který covid představoval drtivou ránu. Nejenom proto, ale i vzhledem k vysokým očekáváním, si cestovní ruch nyní zaslouží větší pozornost.
V oblasti označované jako HORECA (hotely a restaurace, pozn. aut.) se situace dál normalizuje. Z hlediska reálných tržeb sice dál zůstává pod úrovní roku 2019, avšak z tohoto úplně nejhoršího je zřejmě už venku.
I nadále platí, že lépe se daří restauracím, zatímco oblast ubytování je v návratu na předcovidovou úroveň pomalejší.
Brzdou je zatím kongresová turistika, služební cesty i nižší zahraniční cestovní ruch, který je spojen především s turisticky nejnavštěvovanějšími lokalitami.
Comeback zažívají i cestovní kanceláře, kterým v nejhorších časech propadly tržby o 95 procent. Nyní stabilně rostou a oproti roku 2019 reálně zaostávají jen o 18 procent. U navázané letecké dopravy se situace rovněž zlepšuje, i když od předcovidového boomu ji reálně dělí ještě 30 procent.
Dosavadní výsledky služeb lze považovat za velmi příznivé a z pohledu dalšího vývoje ekonomiky za nadějné. Pro oblast cestovního ruchu teprve letní měsíce ukážou, jestli se v dostatečném počtu vrací zahraniční turisté a zda ti čeští nezačnou na svém volném čase spíše šetřit.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)