Americký trh práce zůstává nadále velmi silný

Názor
Vysoce očekávaný americký údaj o zaměstnanosti mimo zemědělský a neziskový sektor (NFP) za březen překvapil opět pozitivně. V americké ekonomice přibyly 303 tisíce nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, zatímco trh očekával „pouze“ 214 tisíc, byť i takovéto tempo by znamenalo zvyšování napětí na tamním trhu práce.
Pokračující přehřívání trhu práce v USA může tlumit očekávání ohledně prvního snížení sazeb americké centrální banky v červnu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nárůst zaměstnanosti byl poměrně plošný. Významně k němu přispěl veřejný sektor, ale i v rámci soukromého sektoru byly citelné nárůsty, zejména ve službách, což může souviset se silnou spotřebitelskou poptávkou po službách. Míra nezaměstnanosti o desetinu klesla na 3,8 procenta a hodinové výdělky meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta. Obojí bylo dle očekávání.

Pokračující přehřívání trhu práce může tlumit očekávání ohledně prvního snížení sazeb americké centrální banky, Fedu, v červnu. Bezprostředně po zveřejnění NFP investoři své sázky na červen mírně ředili. Pozornost bude nyní směřovat na inflaci v USA za březen, která je na programu příští středu.

NFP report pomohl dolaru vymazat ztráty z průběhu týdne a vrátit se zpět k 1,08 USD/EUR, kde týden zahájil. Dolarové sazby v pátek vzrostly o 3-5 bazických bodů a v mezitýdenním srovnání jsou již o 5-15 bazických bodů výše. To v pátek pohánělo i mírný růst eurových a korunových sazeb.

PSALI JSME:
Silnější data z amerického trhu práce

Korunové sazby ovšem jen částečně korigovaly čtvrteční výrazný propad. Oproti minulému týdnu jsou však stále vyšší o zhruba deset bazických bodů napříč splatnostmi. Česká koruna přesto během týdne mírně ztratila a vůči euru odepsala 0,3 procenta.

Ostatní středoevropské měny ovšem v tomto týdnu spíše posilovaly. Polský zlotý po zasedání polské centrální banky, která ponechala základní úrokovou sazbu na 5,75 procenta, mírně posílil o 0,2 procenta. Nejvyšší zisk si v týdnu odnesl maďarský forint, který zpevnil o 1,3 procenta, zejména v souvislosti s lepším sentimentem investorů kolem tamní měny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Silné trhy práce znamenají, že úrokové sazby zůstanou déle na vysoké úrovni

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce …

Další pokles nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo čtyř procent, ale s nástupem teplejšího počasí jsme očekávali jeho postupný pokles. Tuto hypotézu potvrdily výsledky Úřadu práce, podle nichž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB