Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2021: Dokážeme zvrátit fragmentaci světa?

Saxo Bank v prosinci zveřejnila svou dlouho očekávanou publikaci 10 Outrageous Predictions for 2021 (10 šokujících předpovědí pro rok 2021), předkládající deset scénářů, které se na první pohled jeví nepravděpodobně, zároveň však nejsou nereálné. V případě, že by se tyto předpovědi opravdu naplnily, mohly by pořádně rozvířit finanční trhy.
„Rozhodli jsme se vsadit na budoucnost, která začíná už dnes, a doufáme, že se vám bude tento výlet do krajiny spekulací líbit,“ říká hlavní ekonom a CIO Saxo Bank Steen Jakobsen. Foto: Saxo Bank

V roce 2020 jsme si dělali starosti s tím, že se svět tříští na čím dál víc fragmentů, protože předpojatá média a algoritmy sociálních médií ženou všechny a všechno do extrémů a vytvářejí paralelní reality. Zdá se, že už je ohrožena i schopnost shodnout se na základních faktech.

Letošní Šokující předpovědi většinou vyjadřují naději, že tyto tendence dokážeme zvrátit. Máme totiž za to, že společenské nálady mají cyklický charakter a že se dokážeme ze svých chyb poučit, zatímco technologický vývoj je ze své podstaty progresivní a postupuje pořád kupředu. A tak všechny vyzýváme, aby se v průběhu roku 2021 často dívali do zrcadla a snažili se ze všech sil vymanit ze sevření starých zlozvyků, aby přestali předpokládat, že trendy minulosti budou pokračovat donekonečna, a aby si uvědomili, jak rychle se paradigmata mění.

Technologie, jako umělá inteligence, automatizace a blockchain, přinášejí revoluci ve všech oblastech, mizí celé kategorie pracovních míst a mění se samotná struktura společnosti i její názory na to, co je to vlastně kapitalismus.

Podívejme se tedy blíž na to, jak jsme k letošním předpovědím vlastně došli. Jistě, mohli jsme se inspirovat u některých starších předpovědí, ale pandemie covidu-19 vyvolala neuvěřitelnou záplavu politických reakcí, a tak se dá reálnému světu v oblasti trhů a politiky jen obtížně konkurovat. V roce 2020 jsme byli svědky nejrychlejšího medvědího trhu i nejrychlejšího zotavení v historii, a také nebývale explozivní expanze fiskálních deficitů a rozvah centrálních bank.

Snažit se předpovídat, k čemu současná příšerná politická rozhodnutí nakonec povedou, bylo až příliš deprimující. V této souvislosti asi nikoho příliš nepřekvapí, že rok 2021 přinese studenou sprchu pro zastánce myšlenky, že můžeme politiku předstírání a odkládání protahovat „do nekonečna a ještě dál“, zvlášť když trhy právě taková očekávání zohledňují při určování cen.

Zajímavější a možná i šokující budoucnost, na kterou se raději zaměříme my, přijde zároveň s nevyhnutelným selháním jednosměrného pochodu monetární politiky, jehož jsme svědky od okamžiku, kdy Greenspan v roce 1998 zachránil Long-Term Capital Management (LTCM). A covid-19 všechny hlavní supertrendy ještě urychlil.

Prvním z nich je strukturální posun na trhu práce: Vzpomeňte na věrohodné predikce, že do roku 2030 zmizí dvě miliardy pracovních míst kvůli umělé inteligenci, automatizaci, globalizaci a problematickým ekonomickým systémům. Zároveň se ale dál zvětší celkový ekonomický koláč – dokonce i v přepočtu na hlavu.

Blíží se základní nepodmíněný příjem, protože zkrátka nemůžeme nechat celé zástupy lidí bez peněz, potravy a střechy nad hlavou, zatímco agregovaný výkon globální ekonomiky dosahuje absolutního maxima.

Spolu s ním přichází i nový způsob života a nové priority – únik z nákladného a stresujícího života ve městech a opětovné objevení kvality života, uměleckých a řemeslných ambicí a rozšiřování obzorů pomocí vzdělání. To si vyžádá nový způsob redistribuce ekonomického koláče, protože jinak by docházelo k brutální koncentraci všech prostředků v rukou monopolů a rentiérů.

Jedním z klíčových předpokladů takové budoucnosti je růst dostupné energie na hlavu, proto se zaměříme hlavně na fúzi. Představte si svět, kde energie stojí zlomek toho, co dnes, s minimálními negativními dopady na naše přírodní bohatství a s dostatečným výkonem na zajištění provozu náročných technologických systémů, jako jsou pokročilé umělé inteligence a kvantové počítače.

Tím se přiblížíme vymýcení rakoviny, prevenci následků budoucích pandemií a skoncování s fake news či dalších zašmodrchaných problémů za pomoci vylepšené technologie blockchainu.

Rozhodli jsme se vsadit na budoucnost, která začíná už dnes, a doufáme, že se vám bude tento výlet do krajiny spekulací líbit. Ale jako vždy je třeba zmínit, že tyto „Šokující předpovědi“ nepředstavují oficiální predikce Saxo ohledně situace na trzích a v politice. Letos víc než kdy jindy se vás i sebe snažíme vyprovokovat, abychom se zamysleli, zapojili svou kreativitu a začali diskutovat o důležitých tématech, která zde nastolíme. Tak tedy do toho, ať si v té budoucnosti užijeme nějakou zábavu.

Autor je hlavní ekonom a CIO Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 10
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pa Pavel

  Fake news? A kdo je bude oznacovat? Vlady? No pecka. Manipulace 2.0 a jeste se najdiu taci, kteti budou tleskat. Znate to, prisli pro souseda, prisli pro kamarada, pak si prijdiu pro vas…

 2. Ja Jana

  Boháči se bojí o své kejháky a o toho, že jim chudí vyrabují majetky. Proto mažou „obyčejným“ lidem med kolem huby. To tu už bylo, je a bude. Pokud tedy nějaké poučení plyne z toho, co se děje dnes, je zde jen jedna rada. Přestaňte sanovat ztráty miliradářů a držte při sobě – vy, obyčejní lidé. Pokud bohatým polezete do z….e, odkopnou vás stejně, jako to dělají vždy. Například teď – pod rouškou Covidu se peníze se sypou nejbohatším a chudí třou bídu s nouzí jako ve středověku, už je jen krok k tomu ustlat si pod mostem. Lidi, otevřete oči a mysl. Fakt se chcete nechat vláčet v okovech? A do kdy?

  • Ta Tatiana

   Já jsem vybrala váš komentář jako nejblíž k memu názoru. Bohatí se boji je to nesporný fakt!!! Přírodní zdroje docházejí a také si uvědomuji že své investice do dluhopisu různých státu můžou hodit do kamen. Ekonomika nejenom že se nevrátí ani na poloviční výkon před pandemického stavu ale i začne se vyvíjet tlak na ně samotné. Proto budou se snažit s námi vyjit po dobrém a nabídnou nám zaručený „nepodmíněný“ příjem. Ale toto bude cesta do pekel se kterou bys mé neměly vůbec souhlasit. A jako důsledek se nám budou ukrajovat svobody a přes vydíraní dostaneme se do stejné ne li horši mizeriji ve které se nacházíme ted‘. Hodně bude zaležet na inteligenci naší společnosti a odhodlaní skoncovat s tou vychcanosti mocných tohohle světa. Oni se boji a dobře dělají nemají totiž čisté svědomí. K čertu s nimi!!!

  • Mi Michal

   Zkuste přijít ke mě něco „vyrabovat“!! Vřele vás uvítá můj dobrman a pomůže vám s rabováním !!

   • Ta Tatiana

    Milý michalku budete rad když vás necháme na živu. Hlad je svině!!! A co se tyče dobrmana tak to nevím jak vlastně chutná??? Ale co vím tak to že lidské maso je sladké!!!

 3. Ru Rudla

  Blá-blá-blá. Změny k lepšímu, tedy změny ku prospěchu těch 90 procent dole, nikdo neprosadí. Ani náhodou. To už dávno není možné. Systém už dávno ztratil možnost korekce. Systém míří k celkovému krachu.

 4. Pa Paco28

  Bože to je slátanina….. Autore překladu a redakčních úprav, opravdu jste se předvedl. To neumíte česky? To jste pracoval tak rychle, že jste nemohl svůj výtvor po sobě přečíst? Proč jste nedal pozor alespoň na elementární logiku svých vyjádření? To mi hlava nebere…

 5. FB František Balco

  To je běžný postup, jak získat odpovědi na otázky, na které bych sám nepřišel. Pak se vyzdobit cizím peřím a nabízet se za spasitele z problémů na kterých mám výrazný podíl. A vy mi uvěříte jako vždy.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB