Souvisí slabší srpnové výsledky české ekonomiky s načasováním dovolených?

Analýza
Průmyslová výroba v srpnu podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu meziročně klesla o osm procent, což znamená nejvýraznější pokles za uplynulé tři měsíce. Údaj očištěný o kalendářní vlivy hlásí meziroční pokles výroby o 5,5 procenta, neboť srpen měl o jeden pracovní den méně, než stejný měsíc loňského roku.
Tahounem celkového poklesu byla výroba motorových vozidel. Ilustrační foto: Škoda Auto

Ovšem i výsledek očištěný o kalendářní vlivy hlásí pro letošní srpen o něco hlubší pokles výroby, než tomu bylo v červenci a jde o horší výsledek, než co očekával trh. Detaily za srpen hlásí zrychlení propadu nových zakázek a také průmyslových tržeb, přičemž zejména u propadu exportních zakázek nelze vše vysvětlit pouze meziročně nižším počtem pracovních dní.

Na druhou stranu ale slabší výsledky za srpen zřejmě souvisí s načasováním podnikových dovolených jak v tuzemském průmyslu, tak u našich hlavních obchodních partnerů, neboť průzkumy ze zpracovatelského průmyslu rozhodně nenaznačují, že by se situace měla zhoršovat. Průmyslová výroba klesla v srpnu výrazněji, než se čekalo, výrazný pokles hlásí také nové zakázky a tržby v průmyslu.

Srpnový meziroční pokles výroby o osm procent (údaj neočištěný o vliv počtu pracovních dní) kontrastuje s tržním očekáváním poklesu o 4,3 procenta. Tahounem celkového poklesu byla výroba motorových vozidel, viditelně negativní vliv měla také výroba strojů a zařízení. Dařilo se naopak výrobě oděvů a textilií či zpracování dřeva.

PSALI JSME:
Stavebnictví opět výrazně kleslo. Průmysl se musí připravit na zhoršení epidemiologické situace

Zrychlil se též meziroční pokles tržeb v průmyslu, zejména tržeb z přímého vývozu, jež klesly o 9,8 procenta, přičemž i zde sehrál zásadní roli propad tržeb v odvětví výroby motorových vozidel. Nové průmyslové zakázky klesly meziročně o 9,8 % a i zde byly tahounem zakázky ze zahraničí, jež prohloubily svůj propad na 11,1 procenta, opět s výrazně negativním příspěvkem odvětví motorových vozidel.

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní srpen jsou zklamáním, neboť se prohloubil pokles výroby, ale především nových zakázek a také tržeb v průmyslu. Tyto výkyvy bych ale nebral jako nějakou dramatickou zprávu, neboť slabší výsledky za srpen mohou hodně souviset s načasováním podnikových dovolených, zejména pak u zahraničních partnerů.

Průzkumy sentimentu jak u nás, tak v eurozóně a zejména pak v Německu naznačují, že situace v průmyslu se v srpnu zlepšovala a růst aktivity v průmyslu pak v září dle těchto průzkumů dále zrychlil. Září by tedy mělo přinést lepší výsledky s tím, jak se po letních prázdninových přestávkách průmysl vrátí k běžnému fungování.

PSALI JSME:
Zotavování průmyslu se v srpnu zadrhlo. Letos se propadne o deset procent

Pro výsledky v závěrečném čtvrtletí letošního roku bude klíčový vývoj na poli koronaviru a schopnost vyhnout se uzavírkám ve výrobě a omezením, jež by nepříznivě zasáhla zahraniční obchod. Vlády a ostatní autority se zatím snaží vyhnout plošným uzavírkám ve výrobě, obchodu a službách, tak jak je pamatujeme z první vlny pandemie z letošního jara.

Každopádně lze konstatovat, že v samotném září panoval v evropském průmyslu optimismus, tedy je zde naděje, že se vývoj objednávek a výroby bude dále zlepšovat, byť tuzemský průmysl se k meziročnímu růstu výroby vrátí zřejmě až v prvním pololetí roku 2021.

Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 procenta, letos se propad řádově prohloubí. Výhled pro letošní rok jako celek zůstává nejistý, momentálně očekávám celoroční pokles průmyslové výroby zhruba v pásmu 8,5-9 procent.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika by letos mohla klesnout o šest procent

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru