Zotavování průmyslu se v srpnu zadrhlo. Letos se propadne o deset procent

Názor
Tuzemský průmysl v srpnu zklamal. Propadal se v meziročním pohledu výrazněji než v červenci. Obecně se čekal slabší srpnový propad, než k jakému došlo. Ovšem tento vývoj jde ruku v ruce s vývojem průmyslové výroby v okolních zemích, která například v Německu v srpnu rovněž zklamala.
Za celý letošní rok tuzemský průmysl poklesne nejspíše o deset procent. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

Po očištění o vliv odlišného počtu pracovních dní se průmysl v ČR podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu propadl o 5,5 procenta, zatímco v červenci to bylo jen o pět procent. To znamená, že postupné zotavování průmyslové výroby, které začalo v květnu, se v srpnu „zaseklo“.

Prázdninové výsledky průmyslové produkce jsou však tradičně zkreslovány časováním celozávodních dovolených, pročež srpnová čísla nelze přeceňovat. Moudřejší budeme, až budou známa čísla za září.

Citelný pokles v srpnu zaznamenal autoprůmysl a také strojírenství. Varovné je však prohloubení propadu nových zakázek, a to takřka o desetinu, k němuž v srpnu došlo jak v porovnání s červnem, tak červencem. Zatímco v případě zakázek z tuzemska meziroční propad v měsících červnu až srpnu postupně zvolna zmírňoval, zakázky ze zahraničí se v srpnu poměrně prudce propadaly.

PSALI JSME:
Průmysl má šanci vypořádat se s druhou vlnou koronaviru lépe, než některá odvětví služeb

Částečně opět může jít o přechodný vliv prázdninové sezóny. Nelze však vyloučit, že zahraniční poptávka po české průmyslové produkci „ztrácí dech“, což by ztížilo oživování tuzemského průmyslu a vedlo k jeho vleklejší krizi. Fakt, že německá průmyslová výroba v srpnu zklamala, tento výhled podporuje.

Ochlazení vyhlížené poptávky po tuzemské průmyslové produkce je patrné z poklesu zakázek zejména v autoprůmyslu, kovoprůmyslu a strojírenství. Za celý letošní rok tuzemský průmysl poklesne nejspíše o deset procent. Propad však může být o něco hlubší, pokud si v závěru roku svoji daň vybere závažný průběh druhé vlny koronavirové pandemie.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské ekonomice se prozatím daří, rizikem je ale druhá vlna koronaviru

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru