Spekulanti dál investují do zemědělských komodit

Analýza
V posledním dubnovém týdnu, kdy futures na americké indexy začaly znovu stoupat, dolar dál klesal a výnosy z amerických vládních dluhopisů poskočily výš, i když se zatím udržely v zavedených pásmech. Komodity dál stoupaly, zejména obiloviny a měkké komodity se mohou pochlubit značnými zisky.
Bloomberg Commodity Index je na novém desetiletém maximu. Za tento vzestup může z velké části obilí, které posílilo o 8,6 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Komodity

Investiční fondy zvýšily sázky na vzestup komodit a u 24 nejvýznamnějších komoditních futures stouply celkové čisté dlouhé pozice o čtyři procenta na 2,5 milionu lotů, což odpovídá nominální hodnotě 137 miliard dolarů. Zareagovaly tak na vzestup indexu Bloomberg Commodity Index zhruba o 3,6 procenta na nové desetileté maximum.

Za tento vzestup může z velké části obilí, které posílilo o 8,6 procenta, a také měkké komodity, jež posílily o 7,3 procenta. Největší nárůst individuálních pozic byl zaznamenán u cukru, kávy, pšenice, topného oleje a mědi.

PSALI JSME:
Cena mědi je nejvýše za deset let, blízko historického rekordu

Energie

V ropě dosáhly kombinované čisté dlouhé pozice šestitýdenního maxima na 677 tisících a vévodí jim WTI, zatímco u ropy Brent se pozice spekulantů téměř nezměnily. Zde jsou hlavní příčinou zvýšené objemy prázdných prodejů. Největší změnu jsme zaznamenali u topného oleje, kde se čisté dlouhé pozice přiblížily ročnímu maximu.

Nejnovější vývoj: U futures na ropu jsou vzhledem k nerovnoměrnému oživení poptávky výhledy poměrně problematické. V Indii klesla v dubnu poptávka po benzínu na nejnižší hladinu od loňského srpna a v květnu může další omezení mobility přinést další pokles.

Ve stejném období došlo k růstu spotřeby pohonných hmot v USA, Číně i Velké Británii a OPEC+ hodlá v následujících třech měsících znovu zvýšit produkci. Vyhlídky navíc zamlžuje nejistota ohledně růstu americké produkce a vyjednávání s Íránem, kde by dosažení jaderné dohody mohlo vyvolat růst produkce. Cena ropy Brent zatím postupně stoupá a aktuálně se obchoduje mezi 64 a 69 dolary.

PSALI JSME:
Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Kovy

V oblasti drahých kovů šlo o vcelku klidný týden. Zlatu se nepodařilo zúročit nedávný průlom nad 1765 dolarů, což způsobilo další krátké prodeje, a výsledkem je celkový pokles čistých dlouhých pozic o šest tisíc. Přibyly totiž nové krátké pozice.

Díky vzestupu průmyslových kovů se dlouhé pozice ve stříbře zvýšily o osm procent a v platině hned o 25 procent. Posílení HG mědi o 6,3 procenta pomohlo přilákat nové dlouhé pozice, takže jejich čistý objem stoupl o 23 procent na 55,5 tisíc lotů. Stále však zůstává hluboko pod prosincovými 91,5 tisíci lotů a rekordními 125 tisíci loty z roku 2017.

PSALI JSME:
Strach z inflace popularizuje fyzické zlato

Nejnovější vývoj: Zlato (XAUUSD) ani stříbro (XAGUSD) se zatím nedokázaly vymanit z aktuálního rozpětí a dál hatí plány býků i medvědů. Oba kovy se však obchodují výš poté, co přežily další pokus srazit ceny dolů, když nečekaně poskočil dolar.

Výnosy amerických vládních dluhopisů se dál obchodují v úzkém pásmu a rostoucí rovnovážnou sazbu (odrážející inflační očekávání – pozn. aut.) vyvažují nižší reálné výnosy. Spekulanti v posledním týdnu omezily své dlouhé pozice ve futures na COMEXu a objem investic ETF fondů se drží poblíž jednoletého minima. Zlato se teď obchoduje v pásmu od 1755 do 1800 dolarů.

Zemědělství: V minulém týdnu se většina spekulativních nákupů soustředila na zemědělský sektor (kromě hospodářských zvířat), a většina kontraktů na obiloviny a měkké komodity tak zaznamenala značný vzestup. Nejmarkantnější bylo posílení kukuřice, pšenice, cukru a kávy, protože sucho v Jižní Americe i v USA zhoršilo očekávanou úrodu.

Kombinované dlouhé pozice v kukuřici, sójových bobech a pšenici zaznamenaly nový rekord a vzhledem k tomu, že poslední zmiňované komodity ještě zdaleka nedosáhly dřívějších maxim, lze v nadcházejících týdnech očekávat další nárůst dlouhých pozic. V oblasti měkkých komodit se téměř zdvojnásobily dlouhé pozice v kávě a v cukru poskočily o 15 procent na 258 tisíc lotů, což je třetí nejvyšší zaznamenaná hodnota vůbec.

PSALI JSME:
Aktuality z komoditních trhů: Zotavení trhu s obilninami zvyšuje inflační napětí

Nejnovější vývoj: Bloomberg Grains Spot Index, který už je na osmiletém maximu, včera díky kukuřici (CORNJUL21) a pšenici (WHEATJUL21) dál stoupal. V případě kukuřice se rozpětí mezi červencovými kontrakty (stará úroda) a těmi prosincovými (nová úroda) zvýšilo na 115 centů za bušl, což jasně ukazuje, jaký stres nyní panuje na spotovém trhu.

Brazilskou sklizeň narušila mohutná La Niña a suché počasí už srazilo produkční výhledy o osm procent na 104 miliony tun. Také rekordní čínský import je příčinou znepokojení, a tak budou všichni bedlivě sledovat počasí a průběh osevu a sadby v USA, aby se stihli připravit na to, jakým směrem zamíří kontrakty na novou úrodu, například ten prosincový.

Forex

Všeobecný spekulativní prodej dolaru zvýšil čisté krátké pozice proti deseti měnovým futures na IMM a také dolarový index poskočil o 30 procent na 10,3 miliardy dolarů, tedy šestitýdenní maximum. Dolar se prodával vůči všem významným měnám, a to hlavně díky uzavírání krátkých pozic v japonském jenu, kde došlo k nákupu 11 tisíc lotů (což odpovídá 1,3 miliardy dolarů).

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nabídkové deficity ženou cenu komodit stále výš

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru