Společnost Holcim zveřejnila výsledky za rok 2023

Švýcarská společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, která v současnosti celosvětově zaměstnává 60 000 lidí, oznámila výsledky za rok 2023, informovala tuzemská pobočka firmy redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz).
Skupina Holcim celosvětově zaměstnává 60 000 lidí, z toho v Česku 150. Ilustrační foto: Holcim

Akcionáři na výroční valné hromadě Holcim schválili všechny návrhy představenstva, včetně navrhovaného zvýšení dividendy o 12 procent na 2,80 švýcarského franku (CHF) na akcii, která bude vyplácena z rezerv kapitálových příspěvků a nepodléhá švýcarské srážkové dani.

Za rok 2023 skupina vykázala čistý obrat ve výši 27 miliard švýcarských franků, opakovaný EBIT (zisk před zdaněním a odečtením úroků, pozn. red.) ve výši 4 760 mil. CHF a nejlepší opakující se marže EBIT ve výši 17,6 procenta. Za rok 2022 firma hlásila obrat ve výši 29,2 miliardy švýcarských franků.

Tuzemská akciovka Holcim Česko (dříve lafarge cement), která zaměstnává 150 zaměstnanců, podle zjištění redakce faei.cz zatím ve sbírce listin obchodního rejstříku své hospodářské výsledky za rok 2023 nezveřejnila.

Výrobce čížkovického cementu od loňského května sjednotil název se svou mateřskou skupinou. Cílem přechodu na globální značku Holcim bylo především posílení postavení společnosti na trhu a propojení s filozofií zeleného stavebnictví.

Společnost Holcim také oznámila, že letos proběhne zpětný odkup nových akcií ve výši jedné miliardy švýcarských franků, a uvedla, že jde o „další krok k podpoře hodnoty pro akcionáře“. Firma dále uvedla, že s předstihem dvou let oproti plánu dosáhla své Strategie 2025 týkající se udržitelnosti.

Ta je podle vyjádření firmy neoddělitelnou součástí jejích obchodních aktivit. Z aktuální zprávy o klimatu vyplývá, že společnost oproti roku 2022 plánuje snížení emisí CO2 o dvacet procent a současně chce dosáhnout zvýšení recyklace stavebních demoličních materiálů o 24 procent.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB