Investovat do aktiv „alpského trezoru“ se dlouhodobě vyplácí

Analýza
Švýcarsko má ve světě pověst bezpečného přístavu, do kterého investoři v turbulentních časech stahují svou likviditu, aby je ochránili před rozbouřenými vodami finančních trhů. Řada aktiv a akciových titulů nabízí zajímavé příležitosti i v klidných dobách a dlouhodobě. Pojďme se podívat, jak lze do aktiv, která jsou ve Švýcarsku „doma“, investovat.
Množí se signály, že švýcarská centrální banka přistoupí ke snížení základní úrokové sazby, protože je spokojená vývojem inflace v zemi. To by znamenalo, že švýcarský frank bude dál pod prodejním tlakem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Švýcarský frank představuje měnu, která je ve středu zájmu investorů prakticky kdykoli. Není to tak dávno, kdy švýcarská měna sílila natolik, že již ohrožovala konkurenceschopnost švýcarské ekonomiky. Švýcarská národní banka (SNB) dokonce začala v roce 2015 proti domácí měně intervenovat a tento režim uplatňovala až do konce září 2022.

Frank poté začal opět posilovat, a to jak vůči euru, tak vůči české koruně. V letošním roce se tento trend zatím zastavil, respektive mírně otočil. Švýcarský frank se vydal na roky nevídanou trajektorii postupného oslabování.

A to přesto, že hlavní úroková sazba SNB byla loni v červnu zvýšena na 1,75 procenta a od té doby se nachází na této úrovni. Důvodem k oslabení franku tak může být mírný pokles úrokových sazeb u švýcarských vládních dluhopisů. Ten se snížil z přibližně 1,5 procenta loni v březnu na současných 0,83 procenta.

Navíc se množí signály, že SNB v dohledné době přistoupí ke snížení základní úrokové sazby, protože je spokojená s tím, jak se vyvíjí tamní inflace. To by znamenalo, že švýcarský frank bude dál pod prodejním tlakem.

PSALI JSME:
Koruna je v éře covidu a války na Ukrajině po švýcarském franku druhou nejvýkonnější evropskou měnou

To je ovšem dobrá zpráva pro investory, kteří hledají zajímavé příležitosti na švýcarském akciovém trhu. Ten se navíc v posledních letech vyvíjel jinak, než bylo zvykem na hlavních globálních akciových trzích, tedy jeho výkonnost byla podstatně nižší.

Všechny zmíněné faktory naznačují, že nastala poměrně příznivá konstelace pro investice do švýcarských aktiv.

Investice do indexu

Jak na to? Existuje několik možností. Bezpečnější strategií je investovat do akciového indexu. Nejde o žádné švýcarské specifikum, jde o poměrně běžnou strategii individuálních investorů, kteří v pravidelných intervalech investují do některého z ETF fondů, jenž složením svého akciového portfolia kopíruje některý z akciových indexů.

Pokud tedy máte zájem o švýcarské akcie, pak zvolte některý z ETF fondů (Exchange Traded Funds – burzovně obchodovatelné fondy, pozn. red.), jenž se zaměřuje právě na hlavní index švýcarské burzy. Tím je index SMI (Swiss Market Index, pozn. aut.), který zahrnuje 20 nejatraktivnějších akciových titulů švýcarské burzy.

PSALI JSME:
Seznamte se: Nejlepší evropské akcie

Výkonnost SMI dosáhla za posledních pět let téměř 22 procent. To se sice může jevit jako velmi málo, zejména v porovnání s ostatními významnými globálními indexy, avšak je nutné zohlednit i posílení švýcarského franku vůči hlavním měnám, respektive oslabení hlavních měn právě vůči švýcarskému franku.

To pro investora do švýcarských aktiv představuje dodatečný výnos. Určitou výhodou indexu SMI je jeho relativní stabilita, investoři tak jsou – v porovnání s jinými globálními burzami – vystaveni nižšímu riziku volatility.

Švýcarské „blue chips“

Další možností je zaměřit se na jednotlivé akciové tituly obchodované na švýcarské burze. I zde se ale vyplatí vybírat spíše z takzvaných blue chips, tedy z top 20 švýcarských akcií, s nimiž se obchoduje ma burze.

Mezi těmito akciemi jsou prakticky všechny známé a slavné švýcarské společnosti, jako například Nestlé, Novartis, ABB, Holcim či řada švýcarských finančních domů, tedy bank i pojišťoven. Například zde naleznete detailní přehled výkonnosti jednotlivých švýcarských „blue chips“.

PSALI JSME:
Karel Hašler dal jméno slavným bonbónům. Cucáme je už 100 let

Od začátku letošního roku nejvíce zpevnily akcie společnosti Lonza Group (farmaceutický, biotechnologický a nutriční sektor), a to o více než 30 procent. Největší meziroční nárůst zaznamenala společnost Logitech, téměř 54 procent, v tříletém horizontu pak vede bankovní dům UBS Group s nárůstem o 71,19 procenta.

Z průmyslových firem se pak jako zajímavá jeví společnost ABB, jejíž akce vykazují třetí nejvyšší výkonnost v tříletém horizontu ve výši plus 50,19 procenta. Meziročně jsou akcie uvedené firmy o téměř 30 procent výše, od počátku tohoto roku přidaly bezmála osm procent.

Suma sumárum, investice do švýcarských aktiv jsou zajímavé ve špatných, ale i dobrých časech. Vždy ovšem záleží na tom, jaký cíl svou investicí sledujete. Zda chcete především neztratit příliš velkou hodnotu v turbulentních dobách, zda se zaměřujete na dlouhodobý horizont, nebo zda hledáte krátkodobé rychlé zhodnocení.

Na každý pád je třeba brát v potaz také kurzové riziko, což mimo jiné znamená sledovat měnovou politiku Švýcarské národní banky, ale také Evropské centrální banky a České národní banky.

Autor je analytik společnosti InvestingFox
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jaké budou dopady převzetí Credit Suisse bankou UBS

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Saxo: Nálada investorů ladí s nejistotou na trhu

Saxo, globální lídr v oblasti on-line obchodování a investic, zveřejnil tento týden výsledky svého průzkumu mezi klienty, který osvětluje očekávání investorů a náladu na finančních trzích pro letošní druhé čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB