Spořicí účty: Nejdéle pandemii odolávala Equa bank

Finanční trh zasažený pandemií koronaviru se velmi rychle mění. V důsledku snížení sazeb ze strany České národní banky (ČNB) bohužel musíme i my přikročit ke snížení úrokových sazeb na spořicích účtech, oznamuje svým klientům Equa bank. Potěšující pro ně může být, že ke změnám dojde až od 1. 7. 2020, pokud se banka ve svém oznámení klientům nepřeklepla.
Nejdéle pandemii odolával spořicí účet Equa bank. Foto: Equa bank

Kromě snížení prémiové sazby z 1,6 na 1,0 % se také snižuje částka, kterou je možné takto zhodnotit ze 300 na 200 tisíc korun, zbytek se musí smířit s chudičkými 0,2 %. Jenže brzy bude hůř. ČNB se podle většiny námi oslovených analytiků chystá ve čtvrtek základní úrokovou sazbu opět snížit, na což budou komerční banky zcela jistě znovu reagovat.

Obecně platí povinnost oznámit změnu úrokových sazeb s dvouměsíčním předstihem. Zákon nicméně z této zásady definuje výjimky, přičemž jednou z nich je možnost okamžité jednostranné změny úrokové sazby, je-li založena na změně referenční sazby vyhlašované centrální bankou. Možnost změnit sazbu ze dne na den se také tzv. bonusů nebo prémiového úročení při splnění určitých podmínek jako jsou například platby kartou nebo využívání jiných účtů.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Nový spořicí účet i hypotéka on-line

Úrokové šachy ČNB

Vypadá to, jakoby už nikdo nepochyboval o dalším snížení základní úrokové sazby ČNB. Patrik Hudec z Generali Investments očekává pokles o půl procentního bodu z dosavadního jednoho procenta. Stejný náhled má i hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská: „Nepředpokládáme, že by bankéři již na květnovém zasedání využili veškerý arzenál a snížili sazby až na nulu.“ I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera „by patrně mohly poklesnout o dalších 50 bazických bodů a dostat se na úroveň půl procenta“.

V letošním roce by tak mohlo jít o třetí pokles úrokových sazeb a to považme, že ještě 7. února ČNB sazby navyšovala. U dvoutýdenní reposazby ze 2,00 na 2,25 %. Po měsíci a několika dnech, přesně 17. března však došlo k prvnímu poklesu sazeb a za deset dnů 27. března k dalšímu na současné jedno procento. A to s vysokou pravděpodobností nebude poslední slovo.

Podíváme-li se do minulosti, k podobnému šachování s úroky ČNB naposledy přistoupila v letech 2007 až 2009 a potom až v roce 2018, kdy sazby změnila dokonce pětkrát, avšak pokaždé pro spořitele k lepšímu. Uspořené peníze uložené v bankách tedy čekají horší časy a je otázkou, jaká budoucnost spořicí účty, jeden z nejoblíbenějších bankovních produktů v Česku, vůbec čeká.

PSALI JSME:
Centrální banka znovu sníží svou základní úrokovou sazbu

Vyšší úrok nahrazují akční sazby

Pod reklamní agitací lákající na mimořádně vysoký úrok spořicího účtu dnes Češi často najdou nabídku okolo 0,6 %, což je pro zajímavost zhodnocení, které nyní nabízí Hello bank na běžném účtu. Při vkladu nad tři miliony je u Trinity Bank zatím nejvyšší úrok na trhu 1,18 %, a pozor, pro celý vklad. Do tří milionů je to 0,92 %, což je rovněž u tak vysokého vkladu bezkonkurenční.

Moneta jde proti proudu, oznamovala média, když banka v době snižování sazeb tu svoji na konci dubna zvýšila z 1,2 na 1,5 % pro vklady do milionu korun. Jenže garance úroku platí jen na šest měsíců, takže to lze spíš považovat za marketing, než snahu potěšit střádaly, podobně jako dvouprocentní úrok u ING Bank na vklady do 300 tisíc korun.

Nakonec se zdá, že na současné turbulenci vydělají lidé, kteří si uložili peníze na málo populární termínované vklady. Jejich výhodou je, že na rozdíl od spořicího účtu jsou úroky z termínovaných vkladů po celou dobu neměnné, a to i v případě, že banka mezitím úroky sníží. Tyto vklady sice nikdy nenabízely závratné zhodnocení, ale nabízely jistotu. Tedy přesně to, co na dnešním finančním trhu nejvíc chybí.

PSALI JSME:
Sazby spořicích účtů spadly. Některé banky se ale snaží

×
  1. To je výborně napsáno. Jen mi chybí pointa v tom, že příští rok začnou krachy malých bank.

  2. Tak,ať zkrachují ! Mám finance i zlato v Bank of England !! Ta se nesloží. Zase budou české socky vřeštět,jak zlý kapitalista,je o 300Kč úspor-připravil !!

  3. Equa Bank mě zatím nikdy nezklamala. Věřím, že se snaží pro klienty udělat co nejlepší podmínky. Takže za mě spokojenost, a jen doufám, že se celá pandemie brzy sklidní…“

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

Současný výpočet inflace přestává odrážet realitu. Například v době prudkého poklesu cen pohonných hmot nebylo ve spotřebním koši zohledněno, že lidé omezili tankování na minimum. Naopak výrazně vzrostla poptávka …

Plánované deficity – Němci versus Češi

Německá vláda včera schválila tamnímu ministru financí Olafu Scholzovi jeho návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 96,2 miliardy eur, což je zhruba 2,8 % německého hrubého domácího produktu (HDP) v roce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru