HDP v předcházejících čtvrtletích táhla dolů především nízká spotřeba domácností, ve druhém pololetí tohoto roku dlouhodobě očekáváme obrat v důsledku klesající inflace a tím pádem po delší době rostoucích reálných mezd. Ale už i v tomto čtvrtletí se výdaje na konečnou spotřebu domácností podílely kladně na HDP, když rostly poprvé po šesti čtvrtletích.
Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,3 procenta a z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší o 0,2 procenta. Domácnosti ve větším nakupovaly předměty krátkodobé spotřeby a služeb. Pozitivní vliv měly i fixní investice, přestože klesaly investice do obydlí a ostatních budov a staveb, kdy tento sektor je zadusen vysokými úrokovými sazbami.
Naopak stouply investice do dopravních prostředků, ICT a ostatních strojů a zařízení. Rovněž zahraniční poptávka se kladně podílela na růstu HDP, kdy sice vývoz mezikvartálně poklesl o 0,5 procenta, ale dovoz až o 1,2 procenta a zároveň pokračovalo zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Naopak dle našich očekávání měla významně negativní vliv změna stavu zásob, která se ztenčila o 51,4 miliard korun na 57,4 mld. Kč, což je téměř o polovinu nižší hodnota.
V době nízké poptávky a nižšího množství nových zakázek není racionální dále akumulovat zásoby, které tak podniky rozpouští, což má sice negativní efekt na výkon naší ekonomiky, na druhou stranu se snižují inflační tlaky na nabídkové straně. V případě celkové zaměstnanosti došlo oproti předchozímu čtvrtletí k nárůstu o jedno procento, což potvrzuje, že české firmy nepropouštějí, připravují se na lepší ekonomické časy, a naopak hledají ještě další pracovní sílu.
Hlavním důvodem stagnující ekonomiky je stále nízká spotřeba, ale výsledky HDP za letošní druhý kvartál naznačují, že českou ekonomiku čekají lepší zítřky. S klesající inflací by měl růst apetit českých domácností více utrácet, rovněž zahraniční obchod by měl dále přispívat k růstu i vzhledem k oslabení české koruny ve zbytku roku, což by mělo podpořit ve vyšší míře český export.
Je ovšem otázkou, jak se bude dařit eurozóně a především Německu, které je naší hlavní oblastí vývozu. Naopak na pozadí nižšího růstu či dokonce poklesu některých cen bude pokračovat rozpouštění zásob, které bude táhnout český HDP dolů.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)