Spotřeba domácností naznačuje lepší zítřky

Názor
Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu mezikvartálně rostla o 0,1 procenta, což je v souladu s očekáváním trhu a prvotním odhadem. Revidován byl mírně meziroční výsledek, kdy místo snížení o 0,5 procenta český hrubý domácí produkt (HDP) poklesl o 0,4 procenta. Ve druhé polovině roku očekáváme mírné oživení ekonomiky především ve spojitosti s vyšší spotřebou domácností.
S klesající inflací by měl růst apetit českých domácností více utrácet. Ilustrační foto: Depositphotos.com

HDP v předcházejících čtvrtletích táhla dolů především nízká spotřeba domácností, ve druhém pololetí tohoto roku dlouhodobě očekáváme obrat v důsledku klesající inflace a tím pádem po delší době rostoucích reálných mezd. Ale už i v tomto čtvrtletí se výdaje na konečnou spotřebu domácností podílely kladně na HDP, když rostly poprvé po šesti čtvrtletích.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,3 procenta a z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší o 0,2 procenta. Domácnosti ve větším nakupovaly předměty krátkodobé spotřeby a služeb. Pozitivní vliv měly i fixní investice, přestože klesaly investice do obydlí a ostatních budov a staveb, kdy tento sektor je zadusen vysokými úrokovými sazbami.

Naopak stouply investice do dopravních prostředků, ICT a ostatních strojů a zařízení. Rovněž zahraniční poptávka se kladně podílela na růstu HDP, kdy sice vývoz mezikvartálně poklesl o 0,5 procenta, ale dovoz až o 1,2 procenta a zároveň pokračovalo zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Naopak dle našich očekávání měla významně negativní vliv změna stavu zásob, která se ztenčila o 51,4 miliard korun na 57,4 mld. Kč, což je téměř o polovinu nižší hodnota.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku roste, ale s řadou otazníků

V době nízké poptávky a nižšího množství nových zakázek není racionální dále akumulovat zásoby, které tak podniky rozpouští, což má sice negativní efekt na výkon naší ekonomiky, na druhou stranu se snižují inflační tlaky na nabídkové straně. V případě celkové zaměstnanosti došlo oproti předchozímu čtvrtletí k nárůstu o jedno procento, což potvrzuje, že české firmy nepropouštějí, připravují se na lepší ekonomické časy, a naopak hledají ještě další pracovní sílu.

Hlavním důvodem stagnující ekonomiky je stále nízká spotřeba, ale výsledky HDP za letošní druhý kvartál naznačují, že českou ekonomiku čekají lepší zítřky. S klesající inflací by měl růst apetit českých domácností více utrácet, rovněž zahraniční obchod by měl dále přispívat k růstu i vzhledem k oslabení české koruny ve zbytku roku, což by mělo podpořit ve vyšší míře český export.

Je ovšem otázkou, jak se bude dařit eurozóně a především Německu, které je naší hlavní oblastí vývozu. Naopak na pozadí nižšího růstu či dokonce poklesu některých cen bude pokračovat rozpouštění zásob, které bude táhnout český HDP dolů.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německá ekonomika padá a s ní i ta česká

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.