
„Viditelný tak nebyl ani námi očekávaný pozitivní vliv výplaty mimořádné finanční pomoci vlády některým rodinám s dětmi, které na každé dítě do 18 let dostaly příspěvek pět tisíc korun. Vše nejspíše přebil pokračující negativní efekt horšího spotřebitelského sentimentu, který souvisí se zvýšenou ekonomickou nejistotou, rizikem vzniku recese a vysokou inflací,“ informoval naši redakci ekonom Komerční banky Martin Gürtler.
Ochotu utrácet u domácností podle něj rovněž snižuje hluboký pokles reálných mezd. V září se nedařilo ani prodejům aut. Ty přes obnovenou výrobu a vyšší počty registrací poklesly meziměsíčně o 1,8 procenta. „Datová nejistota je však aktuálně vyšší, což dokazují častější revize,“ uvedl ekonom.
Podle Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, výrazný meziroční pokles tržeb v maloobchodu odráží snižující se spotřebu tuzemských domácností. „Ty už během léta začaly šetřit při nákupu běžného zboží prakticky napříč celým sortimentem a stejný trend bude patrný také v závěru letošního roku. Důvodem jsou zejména rostoucí náklady na energie, ale také všeobecný růst cen zboží, kterému svým tempem nestačí růst mezd,“ sdělil Kymlička.