Nejrychlejší pokles reálných příjmů domácností

Názor
Statistický úřad v pátek zveřejnil zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí a k nim i podrobné sektorové účty, které ukazují, jak se třeba vyvíjí ziskovost firem, nebo jaká je finanční situace domácností.
V důsledku vysoké inflace lidé potřebují k zajištění své spotřeby více peněz, což se automaticky promítá i do nižší míry úspor. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle upřesněných údajů si česká ekonomika ve druhém kvartále připsala 0,5 procenta, meziročně 3,7 procenta. Jak už vyplynulo z původních čísel, dařilo se zejména díky investicím, které si v meziročním srovnání připsaly více než šest procent.

Přehlédnout ovšem nejde rovněž zásoby, které výrazně narostly a přispěly tak významným dílem k růstu HDP. Už jen proto nemá význam poslední, a nyní už docela stará čísla přeceňovat.

Jak se tedy vedlo firmám? Jejich ziskovost se za poslední čtvrtletí mírně zvýšila na zhruba 46 procent, což je sice mírně pod dlouhodobým průměrem, ale pořád je třeba mít na paměti, že jde o mix dat z celé ekonomiky, včetně energetických společností.

Pokles oproti předchozímu roku lze odůvodnit rychlejším růstem mzdových nákladů, který dosáhl v nominálním vyjádření 11 procent. Současně firmy pokračovaly v investicích, které od začátku roku velmi rychle narůstaly. Firmy fakticky reinvestovaly téměř dvě třetiny svého zisku, a to zejména do strojního vybavení a ICT.

PSALI JSME:
ČEZ příští rok vyplatí rekordní dividendu, stát se může těšit až na 36 miliard

Při pohledu na výsledky domácností asi nepřekvapí zaostávání růstu disponibilního příjmu za vysokou inflací, což neznamená nic jiného, že reálné příjmy domácností fakticky klesají nejrychleji od roku 2000 (delší srovnatelné údaje nejsou k dispozici, pozn. aut.).

V důsledku vysoké inflace lidé potřebují k zajištění své spotřeby více peněz, což se automaticky promítá i do nižší míry úspor. Ta se po dvou letech covidu snížila na 13 procent a s velkou pravděpodobností bude i nadále klesat.

Co si vzít z posledních dat o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí? Minimálně to, že firmám se v období energetické drahoty dařilo udržet si solidní výsledky, což bylo dáno jednak možností zvyšovat ceny i fixacemi, které část podnikatelského sektoru ještě využívala.

To se ovšem postupně mění s přechodem na aktuální ceny energií. V případě domácností je vidět přímý efekt vysoké inflace, která postupně brzdí reálnou spotřebu, a snižuje prostor pro finanční úspory. Tento trend přitom dále ve druhé polovině roku zesílí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi chudnou nejrychleji v historii země, potvrdili statistici

Zavřít reklamu ×
  1. Vládní pětikolík pracuje na plné obrátky…Jejich cíl je rozpustit úspory domácností,které jsou astronomických 3,34 bilionu korun.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …