Spotřeba tuzemských domácností se snižuje

Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu nadále meziměsíčně klesaly. Oproti červenci byly nižší o 0,7 procenta a trend jejich snižování tak pokračoval již pátý měsíc v řadě. Meziročně byly tržby po očištění nižší o 8,8 procenta, což byl výrazně hlubší pokles, než s jakým počítali analytici (-6,5 %).
Ochotu domácností utrácet snižuje hluboký pokles reálných mezd. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Viditelný tak nebyl ani námi očekávaný pozitivní vliv výplaty mimořádné finanční pomoci vlády některým rodinám s dětmi, které na každé dítě do 18 let dostaly příspěvek pět tisíc korun. Vše nejspíše přebil pokračující negativní efekt horšího spotřebitelského sentimentu, který souvisí se zvýšenou ekonomickou nejistotou, rizikem vzniku recese a vysokou inflací,“ informoval naši redakci ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Ochotu utrácet u domácností podle něj rovněž snižuje hluboký pokles reálných mezd. V září se nedařilo ani prodejům aut. Ty přes obnovenou výrobu a vyšší počty registrací poklesly meziměsíčně o 1,8 procenta. „Datová nejistota je však aktuálně vyšší, což dokazují častější revize,“ uvedl ekonom.

Podle Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, výrazný meziroční pokles tržeb v maloobchodu odráží snižující se spotřebu tuzemských domácností. „Ty už během léta začaly šetřit při nákupu běžného zboží prakticky napříč celým sortimentem a stejný trend bude patrný také v závěru letošního roku. Důvodem jsou zejména rostoucí náklady na energie, ale také všeobecný růst cen zboží, kterému svým tempem nestačí růst mezd,“ sdělil Kymlička.

PSALI JSME:
Nejrychlejší pokles reálných příjmů domácností

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.