Spotřebitelé nakupují čím dál méně

Názor
Tuzemský maloobchod má za sebou další slabý měsíc. Reálné tržby obchodníků v březnu podle údajů Českého statistického úřadu meziměsíčně poklesly o 0,7 procenta, meziročně byly nižší o 8,1 procenta. Na klesajícím trendu nakupování se stále nic nemění. S vysokou inflací a klesající kupní sílou se snad ani nic jiného čekat nedá, i když si část domácností třeba vypomůže dřívějšími úsporami.
Padají i prodeje oblečení a obuvi, kde si ovšem obchodníci slabší poptávku kompenzují vyššími cenami. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pozornost sice primárně přitahují meziroční čísla, avšak když se podíváme na vývoj očištěných tržeb v čase, uvidíme, že tendenci klesat mají už od uvolnění ekonomiky po covidu v roce 2021. Návrat do normálu trval ovšem jen velmi krátce, a dokonce od loňského léta si zákazníci od loňského léta odnášejí stále méně zboží než před covidem.

Prim v rozpočtech domácností hraje bydlení, a tedy především faktury za energie a nájem, zatímco ostatní musí jít stranou. Slabší jsou i prodeje potravin, což ovšem vzhledem k jejich prudkému zdražení snad není až tak překvapivé.

PSALI JSME:
Lidé šetří, obchodníci trpí

Když se podíváme na trendy jednotlivých skupin zboží, tak ani zde nedochází k nějakému pozitivnímu obratu. Krom zmíněných potravin padají i prodeje oblečení a obuvi, kde si ovšem obchodníci slabší poptávku kompenzují vyššími cenami. Mimochodem oblečení u nás stále – navzdory silné koruně – zdražuje rychleji než ve všech ostatních zemích EU.

Co čekat dále? Dokud bude Česku vysoká inflace a budou klesat i reálné mzdy, lze jen velmi těžko očekávat návrat k růstu maloobchodu. Inflace mění přístup k nakupování, vede k odkládání a substituci zboží v košících spotřebitelů, k vyhledávání alternativ nejen na domácím trhu, ale i v zahraničí. Slabá poptávka by měla tlačit prodejce k nižším cenám, ale na inflaci to zatím vidět není.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se bojí utrácet. Šetří na všem, i na lécích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB