Češi se bojí utrácet. Šetří na všem, i na lécích

Názor
Tržby tuzemských maloobchodníků se v březnu nečekaně silně propadly, meziročně o 8,1 procenta. Tak silný propad nikdo z expertů oslovených agenturou Bloomberg nečekal. Očekával se propad jen o 6,6 procenta.
Češi letos v březnu oproti březnu roku 2022 šetřili prakticky na všem. Kupovali méně dokonce i léků a zdravotnických potřeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Češi letos v březnu oproti březnu roku 2022 šetřili prakticky na všem. Kupovali méně potravin, méně potřeb pro domácnost, méně elektroniky, kosmetických potřeb, oděvů i obuvi, dokonce i léků a zdravotnických potřeb. Snížený zájem mají také o kulturu či sport.

Výjimku představují pohonné hmoty. Ty ovšem loni v březnu zdražily zcela extrémně. Třeba nafta se vlivem vpádu Ruska na Ukrajinu a jeho ekonomických dopadů prodávala až za 50 korun za litr. Letos v březnu byla o zhruba patnáct korun na litr levnější. Což docela očekávatelně meziročně zvedlo sháňku po ní.

Čechy stále i tak decimuje inflace, která je neústupnější, než se přepokládalo třeba ještě na začátku letošního roku. Česká národní banka (ČNB) z její neústupnosti viní vládu a její deficit. Za první čtyři měsíce roku totiž vláda vytvořila historicky rekordní rozpočtový schodek, 200 miliard korun.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu

Centrální banka varuje, že pokud vláda v květnu nepředloží dostatečně zeštíhlující konsolidační balíček, může jít se svými úroky dále nahoru. Základní sazbu přitom už takřka rok drží neměnně na poměrně vysoké úrovni sedmi procent. Další zvýšení úroků ČNB by tlačilo na výraznější pokles tržeb maloobchodu. Třeba proto, že by mohly podražit spotřebitelské úvěry.

Za celý letošní rok maloobchodní tržby klesnou o dvě procenta. Rapidní inflace bude totiž spotřebitele trápit delší dobu. Delší dobu tedy bude také výrazným způsobem ponižovat jejich kupní sílu.

Vždyť ještě ke konci letoška je třeba počítat s její úrovní jen těsně pod deseti procenty v meziročním vyjádření. Snižování inflace z odhadované dubnové úrovně 13,5 procenta tudíž bude ve zbytku roku věru jen velmi pozvolné, pozvolnější než se ještě na začátku roku čekalo.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zamrazilová: Úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud to experti neočekávali,pak to nejsou experti.I poslední babička v poslední vesničce ví,že když se jí snižují reálné příjmy,bude méně utrácet.Na to nemusí nikdo léta studovat.Jen stát může utrácet peníze,které nemá.

  2. Lidé nešetří na lécích. To jen nelze utrácet za něco, co nelze koupit. Podle pana ministra zdravotnictví je to stejné v celé EU. Tak lidé nakupují léky mimo EU, třeba v Polsku, nebo na Slovensku. Ale tady mi něco nesedí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB