Spotřebitelé se vracejí do obchodů

Názor
I další měsíc po rozvolnění byl ve znamení vyšších spotřebitelských nákupů. Ve srovnání s květnem se více nakupovala elektronika, pohonné hmoty a vybavení do domácnosti. Celkově proto reálné maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 0,6 procenta.
Zatímco obchody s elektronikou si připisují téměř třináctiprocentní nárůst, prodejny s oblečením a obuví končí pololetí s propadem 21 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Větší pozornost než toto meziměsíční číslo nicméně asi upoutá to meziroční, které tentokrát dosáhlo 7,3 procenta. Vypadá to už na silný nákupní boom, nicméně stále je třeba mít na paměti srovnávací základ a mimořádné vliv, které do letošních výsledků obchodů promlouvají. Loňský červen byl totiž z pohledu tržeb jednoznačně slabším měsícem, zatímco letos v červnu ještě dozníval vliv květnového znovuotevření obchodů po mnohem delším lockdownu.

Když se podíváme na výsledky obchodů za prvních šest měsíců, tak jsou tržby zhruba o 2,7 procenta výše, než v prvním pololetí loni. Zatímco obchody s elektronikou si připisují téměř třináctiprocentní nárůst, prodejny s oblečením a obuví končí pololetí s propadem 21 procenta.

PSALI JSME:
Internetové obchody změnily spotřební chování Čechů

Celý maloobchod se tedy zatím nikam výrazně neposunul s výjimkou internetových obchodů, které už letos dosáhly více než pětinového nárůstu tržeb. A zdá se, že ani otevření kamenných obchodů je nijak nezasáhlo, protože jejich tržby dál nepřetržitě rostou. Je to sice možná předčasný závěr, ale pandemie zvýšila preference spotřebitelů oblibu on-line nákupů, a to nikoliv dočasně.

V dalších měsících lze očekávat, že maloobchodní tržby porostou zhruba pěti až šestiprocentním tempem. Za celý rok by si proto mohl obchod připsat zhruba šest procent. Když pomineme loňské skromné výsledky maloobchodu, není to nijak závratné číslo, které by vybočovalo z řady a svědčilo by o nadměrném boomu spotřeby v české ekonomice.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst tržeb maloobchodu brzdí, ale zůstává silný

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB