Startuje osvětová kampaň 100 tisíc neviditelných. Chce lidi zbavit strachu ze schizofrenie a dát novou naději pacientům

Schizofrenie. Slovo, které dokáže v mnoha lidech vyvolat velké obavy. Většinou neopodstatněné, a tedy i zbytečné. Pacienti s tímto závažným duševním onemocněním totiž mohou při vhodné terapii a jejím dodržování vést zcela běžný život. V naprosté většině případů splývají s davem a stávají se „neviditelnými“. Protože schizofrenie postihuje zhruba 1 % populace, pohybuje se v Česku takových neviditelných přibližně 100 000. Že je soužití s nimi možné, na to upozorňuje nová osvětová kampaň 100 tisíc neviditelných.

Že schizofrenie vzbuzuje strach, je zcela pochopitelné. Informace o ní se totiž často objevují v souvislosti s tragickými událostmi a dalšími negacemi. Podle zjištění společnosti NEWTON Media, která analyzovala mediální výstupy za poslední dva roky, se tak děje zhruba ve čtvrtině případů (26 %). Polovina všech informací (54 %) je sice neutrální, ale příspěvků s pozitivním vyzněním není ani pětina (15 %). S tímto nepoměrem se zažité stereotypy vnímání nemoci a pacientů odbourávají jen těžko a velmi pomalu.

„Obraz schizofrenie je v médiích do značné míry spojován s násilím, což je shodou okolností i nejčastější mýtus, který se ke schizofrenii váže. Další hojně rozšířenou nepravdou jsou informace o tom, že nemoc může vyvolávat užívání návykových látek,“ uvádí Věra Čarná, vedoucí analytička NEWTON Media s tím, že nějaký mýtus je obsažen ve 13 % ze všech 2300 mediálních příspěvků, které se věnovaly schizofrenii v jejím původním, nikoli přeneseném významu. V některých případech bylo v jednom příspěvku zachyceno i více mýtů najednou. Jindy se média uchylují ke spekulacím a zkratkám, což na lidi s tímto onemocněním také nevrhá příliš dobré světlo. Tyto mediální zkratky se pak šíří na sociálních sítích, kde lidé články aktivně sdílejí, ve svých komentářích z nich čerpají, a dále tak nepravdy podporují. V minulém roce se schizofrenií zabývalo necelých 10 000 příspěvků.

„Tato zjištění potvrzují, že veřejnost i zástupci médií o schizofrenii stále nemají dostatek informací a kvůli tomu k nemoci, a především pacientům s touto diagnózou přistupují nevhodně. Cílem naší kampaně 100 tisíc neviditelných je proto rozšíření zájmu o nemoc a také možnosti její léčby,“ vysvětluje MUDr. Martin Minarovič, ředitel společnosti Janssen. Ten také připomíná, že unikátnost kampaně spočívá v tom, že za ní stojí tři farmaceutické společnosti zaměřující se mimo jiné na léčbu schizofrenie.

„Problematika duševních onemocnění je velice složitá a oceňujeme každou snahu o přiblížení tématu široké veřejnosti. A to i s ohledem na chystanou reformu psychiatrické péče v Česku, která dává mnohem větší prostor péči o pacienty v jejich přirozeném prostředí, tedy jinak, než jsme dosud byli zvyklí. Týkat se to bude i lidí, kterým byla diagnostikována schizofrenie. Česká veřejnost by si měla uvědomit, že soužití s těmito lidmi je možné. Už dnes se s nimi běžně potkáváme, a protože o nich nevíme, tak to nikomu nevadí,“ komentuje doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D., předseda České psychiatrické společnosti ČLS JEP, která kampani vyjádřila svou podporu.

Základem je moderní léčba a otevřený přístup

Moderní medicína přistupuje k léčbě schizofrenie komplexně. Pacientům jsou nabízeny různé druhy léků, podpora psychoterapeutů či sociálních pracovníků, a v případě zhoršení také hospitalizace. „Zásadním cílem léčby je předcházet relapsům (návratům) onemocnění a hospitalizacím, aby pacient zůstal ve svém domácím prostředí a aby nemoc dále nepostupovala. Proto je ale potřeba nemoc léčit kontinuálně a léčbu nevynechávat anebo nepřerušovat. Někteří lidé jsou schopni brát léky pravidelně ve formě tablet, jiní raději volí dlouhodobě působící formy aplikované injekčně v několikatýdenních intervalech,“ říká za farmaceutickou společnost ELI LILLY ČR její ředitel Miha Kline.

Povědomí o možnostech léčby a jejích účincích je pořád poměrně nízké, a to nejen mezi veřejností, ale překvapivě i mezi pacienty a jejich blízkými. Kampaň 100 tisíc neviditelných se proto snaží upozornit, že díky vhodně zvolené léčbě mohou nemocní vést kvalitní život a bez problémů splynout s okolím, tedy stát se neviditelnými. „Není lehké najít ideální řešení, v mém případě to trvalo několik let. Až vhodně zvolená léčba mě zbavila všech nepříjemných projevů nemoci a můj stav se zlepšil natolik, že o mojí nemoci nemá téměř nikdo ani tušení,“ přibližuje svůj příběh pacientka Alžběta Klímová, která i s diagnózou schizofrenie zvládla vychovat dvě děti, vystudovat vysokou školu a uplatnit se na trhu práce. Dnes působí jako peer pracovník a pomáhá zvládnout složitou životní situaci dalším lidem s psychickým onemocněním.

Podle dat analytického týmu vyhledávače Seznam.cz mají lidé zatím větší zájem o příznaky nemoci, které slovním spojením s výrazem schizofrenie jednoznačně dominují. Toto zjištění může odrážet jisté obavy z nestandardně se chovajících lidí, které máme tendenci zcela nepodloženě a hanlivě označovat jako schizofreniky, v horším případě nebezpečné schizofreniky. „Pro větší pochopení a zbavení se předsudků by bylo vhodné, aby se zvýšil zájem veřejnosti o možnosti léčby a její účinky a výsledky. Věříme, že se nám to i díky nové kampani podaří. Lidé by měli vědět, že pacienti s diagnózou schizofrenie chtějí a díky moderní medicíně také mohou žít společně s námi, kteří máme to štěstí, že se po psychické stránce můžeme považovat za zdravé,“ dodává PharmDr. Helena Rösslerová, MBA, ředitelka společnosti Lundbeck Česká republika.

Iniciátoři kampaně věří, že zájem o schizofrenii a možnost zlepšení života pacientů s touto diagnózou zvýší umělecká instalace 100 tisíc neviditelných, která bude od 10. září 2018 k vidění v odjezdové hale pražského Masarykova nádraží. Jejími autory jsou výtvarník Tomáš Vavříček, absolvent Akademie výtvarných umění (ateliér intermediální tvorby Milana Knížáka), a zakladatel a umělecký ředitel The Chemistry Gallery Petr Hájek. Instalace, umístěná s laskavým svolením společnosti Penta Real Estate, bude zároveň celý měsíc odkazovat na web www.100tisicneviditelnych.cz, kde pacienti, jejich blízcí a všichni další zájemci najdou základní informace o onemocnění i možnostech jeho léčby.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.