Stát musel invalidní důchodkyni vyplatit zpětně více než milion

Příběh invalidní důchodkyně z Moravy ukazuje, jak se vyplatí prověřovat si, jestli vás stát v nějakém ohledu nezkrátil na vašich právech. Veřejný ochránce práv mladé ženě zařídit nejen vyšší invalidní důchod, ale také nedoplatek za nesprávně vypočítanou finanční kompenzaci převyšující milion korun. Ombudsman o tomto případu informoval na svých internetových stránkách.
Příběh invalidní důchodkyně z Moravy ukazuje, jak se vyplatí prověřovat si, jestli vás stát v nějakém ohledu nezkrátil na vašich právech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Veřejný ochránce práv totiž zjistil, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v původním výpočtu nezohlednila všechny okolnosti. Díky tomu teď mladá žena pobírá o deset tisíc korun více. Stát ji současně vyplatil 1,3 milionu za více než deset let, kdy pobírala nesprávně vypočítaný důchod.

Invalidní důchod třetího stupně pobírá mladá žena s roztroušenou sklerózou už od roku 2009. Tehdy jí stát přiznal přibližně 4,2 tisíc korun měsíčně. Postupně jí důchod vzrostl až na 6 510 korun. Pak se ale obrátila na úřad ombudsmana Stanislava Křečka, jestli má důchod správně vypočítaný – i s ohledem na skutečnost, že onemocněla ještě před osmadvacátými narozeninami.

Přepočítaný důchod

Veřejný ochránce práv zjistil, že žena od svých osmnácti let až do uznání invalidity neměla důchodové pojištění – a to po dobu 308 dní, chyběl jí tedy méně než jeden rok pojištění. Českou správu sociálního zabezpečení proto ombudsman upozornil, že v případě stěžovatelky měla při výpočtu důchodu postupovat jinak a použít zvýhodněný výpočet.

Správa sociálního zabezpečení důchod stěžovatelce obratem přepočítala. Mladá žena nyní dostává invalidní důchod více než 16,7 tisíce korun měsíčně, stát jí také už poslala doplatek přesahující milion korun.

Případ stěžovatelky z jižní Moravy podle ombudsmana ukazuje na jednu ze situací, kdy mají mladí invalidé ze zákona právo na důchod v mimořádné výši. Podobně jsou při výpočtu invalidního důchodu zvýhodnění lidé i při takzvané invaliditě z mládí. Znamená to, že má daná osoba zdravotní obtíže již od dětství, ale jako invalidní je uznána až v osmnácti letech.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček proto doporučil, aby si lidé vždy pečlivě zkontrolovali rozhodnutí o důchodu včetně jeho přílohy. Pokud mají pochybnosti o výši důchodu, mohou se obrátit na ČSSZ. O podobném případu jsme psali před rokem. Tehdy ombudsman zjistil, že se správa sociálního zabezpečení dopustila několika pochybení u mladého invalidního důchodce.

Penze se brzy zvýší

Starobní důchody v Česku se od ledna zvýší průměrně o 825 korun. Nařízení o valorizaci schválila na konci září vláda. Solidární základní část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí se zvedne o 140 korun. K tomu vzroste o 5,1 procenta zásluhová procentní výměra podle odpracovaných let a výše odvodů z výdělků.

Od ledna se starobní důchody zvýší také o bonus 500 korun za vychované dítě. S tímto výchovným by se průměrná starobní penze měla na začátku příštího roku podle ministerstva práce dostat na 19,5 tisíce korun.

„Cílem je ocenit zásluhy pečujících osob, jejich úsilí o přínos a výchovu nového přispěvatele do důchodového systému a zároveň paušálně kompenzovat snížení důchodu, které nastalo v důsledku kariérních výkyvů souvisejících s výchovou. Docílí se též snížení statistického rozdílu mezi průměrným starobním důchodem žen a mužů,“ zdůvodnilo ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu.

Na konci letošního prvního pololetí vyplácela ČSSZ starobní, invalidní a pozůstalostní penzi více než 2,8 milionu lidí. Z nich zhruba 2,4 milionu tvořili starobní důchodci a důchodkyně.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pa Pavel

    Invalidní důchod je tady v ČR žebračenka. Chlap v 55 letech co pracoval na dobře placeném postu bere plný inalidní 10 500 kč. Neuvěřitelné…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB