Stát v lednu hospodařil se schodkem 31,5 miliardy korun

Názor
Státní rozpočet skončil v lednu s deficitem 31,5 miliardy korun, což je nepřekvapivě nejhorší začátek roku v historii. Příjmy rozpočtu oproti schválenému plánu mírně zaostávají, nicméně velkou roli v tom hraje jejich splatnost.
Státní rozpočet skončil v lednu s deficitem 31,5 miliardy korun, což je nepřekvapivě nejhorší začátek roku v historii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na druhou stranu daň z příjmu fyzických osob zatím není zatížena daňovými změnami, které se projeví až od dalšího měsíce. Naopak vyšší byl výběr pojistného. Celkově tak státnímu rozpočtu chybí v rovnoměrném vyjádření čtyři miliardy korun.

Na výdajové straně zkresluje výsledek dřívější odvod peněz státu municipalitám a vyšší výdaje na platy učitelů. Naopak již tradičně vidíme pomalý rozjezd investičních výdajů, na které šlo o 13 miliard méně, než kolik by odpovídalo rovnoměrnému čerpání schváleného rozpočtu.

Celkově ale výdaje státu odpovídají plánu ministerstva. Z lednového výsledku však nelze vyvozovat příliš závěrů. Podstatná bude novela zákona státního rozpočtu a hospodaření státu v prvním čtvrtletí, které ukáže dopad vládních opatření na ekonomiku v závěru minulého roku.

PSALI JSME:
Stát v minulém roce hospodařil s rekordním deficitem 367,4 miliardy korun

Celé veřejné finance podle našich výpočtů skončily v roce 2020 s historicky rekordním deficitem 6,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je o 6,4 p.b. více, než v roce 2019. Oproti naší říjnové prognóze je však výsledek lepší o 1,1 p.b. zejména díky nižšímu propadu ekonomiky v loňském roce a lepšímu hospodaření municipalit a zdravotních pojišťoven.

Pro letošek počítáme s deficitem státního rozpočtu 400 miliard korun. Celkové veřejné finance by tak skončily ještě s vyšším deficitem 6,5 procenta hrubého domácího produktu. Dluh veřejných financí podle našich výpočtů vzrostl ke konci minulého roku na 38,2 % HDP.

V meziročním vyjádření však zadlužení vzrostlo o 7,9 p.b. na nejvyšší úrovně od roku 2015. Růst zadlužení očekáváme i v následujících třech letech až na historicky rekordní úroveň 46,3 procenta HDP v roce 2023. Následně by měl dluh veřejného sektoru postupně začít klesat.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fatální selhání vlády při řízení státní kasy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru