Stát vydělává na exekucích až půl miliardy ročně. Doplácí na to dlužníci i věřitelé

Zhruba 400 až 500 milionů korun ročně inkasuje podle odhadů portálu Češi v právu stát na dani z přidané hodnoty (DPH) z nákladů exekuce. Pro dlužníky to kvůli sazbě DPH ve výši 21 procent znamená zdražení exekučního vymáhání více než o pětinu. To je nevýhodné i pro věřitele, kteří mnohdy musí na splacení dluhu déle čekat.
To, že se náklady exekuce navyšují o DPH, znamená pro dlužníky zdražení exekučního vymáhání více než o pětinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Povinnost odvádět DPH v nejvyšší sazbě 21 procent platí pro celkové náklady exekuce. „To znamená, že je přičítáno k odměně exekutora, jeho výdajům v hotovosti, náhradě za ztrátu času, náhradě za doručování nebo případnému znalečnému. Například u exekuce částky 15 tisíc korun půjde zpravidla o zdražení ve výši 1 155 Kč,“ uvádí Petra Šostá, mluvčí portálu Češi v právu, který letos spustila Česká asociace věřitelů.

„Uvážíme-li, že odměna exekutora činí 15 procent z vymožené částky, na dalších nákladech je zpravidla účtováno minimálně 3 500 Kč a vymahatelnost dluhů v exekuci aktuálně činí zhruba 20 až 30 procent, může stát na DPH jen z exekucí zahájených v minulém roce inkasovat zhruba 350 milionů korun,“ vypočítává Šostá.

Danou částku se podle ní sice nepodaří vymoct najednou, a i související DPH tak bude odváděno postupně ještě v následujících letech, ale vzhledem k objemu běžících exekucí zahájených v předchozích letech ve výsledku pravděpodobně ročně půjde o částku 400 až 500 milionů korun.

„Stát i po snížení odměn advokátů a exekutorů nadále hledá další cesty, jak dlužníkům zlevnit náklady vymáhání. Jako řešení je dnes uvažováno slučování exekucí nebo zavedení tzv. exekutorské teritoriality, jejich pozitivní dopady na výši nákladů exekuce by přitom byly naprosto minimální, navíc za cenu výrazného okleštění práv věřitelů. Domníváme se, že pokud to stát se snížením nákladů skutečně myslí vážně, měl by hledat efektivnější řešení a začít v první řadě u sebe,“ komentuje situaci Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Navyšování nákladů exekuce o DPH je podle něj zároveň nevýhodné i pro samotné věřitele. Platba nákladů exekuce a související DPH totiž předchází úhradě vlastního dluhu, a věřitelé tak na své peníze musí mnohdy čekat o to déle. Exekutor své náklady pokrývá z toho, co vymůže, a věřiteli vyplácí výtěžek exekuce až po odpočtu nákladů exekuce.

PSALI JSME:
Češi se propadají do stále hlubšího předlužení. Tři a více exekucí má skoro půl milionů lidí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.