Statistiky znovu potvrzují: Co Čech, to chatař či chalupář. Jako před 30 roky

Pověst Čechů jako národa chatařů a chalupářů měla podle všech předpokladů vzít zasvé s nástupem tržní ekonomiky. Už žádné útěky z města na venkov před šedivou socialistickou realitou, místo toho cestování po celém světě. Ale předpoklady se nesplnily.
Zrekonstruovaná chata v Posázaví byla loni krátce v nabídce za necelý milion korun. Realitka dokázala zvednout prodejní cenu o 200 tisíc. Ilustrační foto: FAEI.cz

„V roce 2018 jsme podle Eurostatu na svých chatách, chalupách a jiných prázdninových domech strávili z rekreačních důvodů téměř 32 milionů nocí,“ uvádí analytik České spořitelny Michal Skořepa. Na každých tisíc Čechů tak ročně připadne 744 rekreačních výletů na vlastní chaty a chalupy.

To jsou průměrně tři noci strávené na vlastní chatě ročně. Vyššího výsledku dosáhlo v Evropě jen Nizozemsko, jehož obyvatelé ve svých chatách přespávají v průměru více než čtyřikrát.

Zájem dál stoupá

A zájem o rekreační nemovitosti dál stoupá. Podle realitní společnosti RE/MAX se meziročně zvýšil až o čtvrtinu. Nárůst zájmu o chaty a chalupy lze vysledovat i z dotazů zadávaných do vyhledávače Google. Během letošního července se termín „chata“ dočkal největšího počtu dotazů od roku 2004, odkdy Google nabízí data o dotazech svých uživatelů.

„Červencový výsledek překonal nejen uplynulé letní měsíce, ale i silná zimní období, kdy jsou chaty cílem zimních dovolených. Pojmy ‚chata‘ i ‚chalupa‘ jsou ve vyhledávání nejčastěji spojovány se slovem ‚prodej‘,“ uvádí Tomáš Odstrčil z analytického projektu Česko v datech.

Makléři se shodují, že za současnou vlnou zvýšeného zájmu je koronavirová epidemie. Zájem o rekreační bydlení ale roste už několik let. Se zkušenostmi s loňským prodejem chaty v Posázaví se redakci svěřil jeden z klientů M&M Reality.

Realitka dokázala získat lepší cenu

„Chata, kterou jsme se ženou kupovali jako Pražáci, pro nás po přestěhování do středočeské vesnice ztratila původní smysl, tak jsme se ji rozhodli prodat,“ svěřuje se pan Petr. Nemovitost kupovali se ženou před 15 lety ve špatném stavu za 300 tisíc korun, kompletně ji zrekonstruovali.

PSALI JSME:
O pořízení chaty či chalupy přemýšlí každý desátý Čech. Ceny stoupají

„Za ty roky jsme do ní investovali dalších pár set tisíc a spoustu práce. O aktuální tržní ceně jsme ale neměli přesnou představu, ‚nastřelili“ jsme ji tedy těsně pod milion a zadali inzerát na několik webů,“ popisuje.

Všimli si ho profesionálové a prodávající kontaktovali s tím, že by chatu uměli prodat za víc. „Podepsali jsme s M&M Reality smlouvu ještě před prázdninami a netrvalo ani měsíc, než si chata našla kupce. Prodejní cena byla o 200 tisíc vyšší, než naše představa,“ přiznává Petr.

„Na jediný objekt se dnes často přijede podívat více než deset zájemců. Máme případy, kdy se nemovitost dostala do nabídky v úterý a o víkendu už byla po celkem osmnácti prohlídkách rezervovaná,“ říká Tomáš Hejda z RE/MAXu.

PSALI JSME:
Uvažujete o bydlení na chatě? Zeptejte se nejdřív na úřadě

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru